Svátek má: Viktor

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Zákeřný a prolhaný Pompeo je pro Londýn hroznější, než Rusko!

Guardian: Zákeřný a prolhaný Pompeo je pro Londýn hroznější, než Rusko!

Ve Velké Británii se o ruském „vměšování“ do britského života stále diskutuje a přitom se nějak zapomíná, že Spojené státy se také snaží ovlivnit Spojené království a to mnohem úspěšněji.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
1. srpna 2020 - 10:10

Jak uvedl Simon Tisdall, publicista Guardianu, se zvláště škodlivými pro britské zájmy staly akce Trumpovy administrativy a jeho „čenicha“ Mike Pompea, který přednáší své specifické křesťanské názory v zahraniční politice, a jak se zdá, již připravuje na budoucí poj o prezidentství.

Minulý týden dorazil do Velké Británie americký „šerif“ Mike Pompeo - a začal „ze zvyku vydávat naprosto lživá prohlášení“: ministr zahraničí USA - a současně „Trumpův hlavní čenich“ - obvinil hlavu Světové zdravotnické organizace že tajně uzavřel určité dohody s Čínou ještě před vypuknutím koronavirové pandemie, která údajně vedla k vysokým úmrtím na koronavirus ve Velké Británii, uvedl publicista The Guardianu Simon Tisdall. Jak novinář zdůraznil, Pompeo neposkytl žádný důkaz - jeho výroky byly „urážlivé pomluvy“, ale Tedros Ghebreyesus je ve Washingtonu považován za zločince, a proto ho Pompeo „slovně odstřelil“.

Předtím americký ministr zahraničí, který ospravedlnil skutečnou vraždu íránského generála Kásima Sulejmáního, kterého Američané zlikvidovali v lednu, uvedl, že představuje „bezprostřední“ hrozbu pro americké zájmy, připomněl Tisdall. Mezitím tento měsíc zvláštní zpravodaj OSN pro mimosoudní popravy Agnés Callamarová dospěla k závěru, že neexistují žádné důkazy o této hrozbě - a řekla, že zabití Sulejmáního bylo nezákonné. „Podle některých zpráv Pompeo, který se drží „jestřábích“ názorů vůči Íránu, naléhal řadu měsíců na Washington, aby tuto vraždu zorganizoval. Byl to on, komu se podařilo přesvědčit Trumpa, aby vydal příkaz k likvidaci Sulejmáního,“ poukázal publicista The Guardianu.

V loňském roce byl znovu nachytán šéf ministerstva zahraničí na lži, před impeachmentem Trumpa, pokračoval autor. Pompeo zpočátku tvrdil, že přesný obsah rozhovoru mezi prezidentem Spojených států a jeho ukrajinským protějškem Vladimirem Zelenským - rozhovor, ve kterém se Trump snažil přesvědčit Zelenského, aby zahájil vyšetřování syna svého hlavního prezidentského rivala Joe Bidena, což se stalo formálním důvodem obžaloby – byl mu neznámý. Později se však ukázalo, že Pompeo byl v době rozhovoru na lince a poslouchal oba prezidenty, a američtí demokraté obvinili ministra zahraničí z bránění spravedlnosti, napsal Tisdall.

Jak komentátor The Guardianu poznamenal, v loňském roce na Texasské univetzitě A&M Pompeo „s úsměvem“, připustil, že na jeho profesionální cestě, která pro něj začala volbou do amerického kongresu z ultrapravicového „Tea Party“, a nakonec ho přivedla na místo ředitel CIA a poté vedoucí ministerstva zahraničí často musel lhát. "Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli a kradli. Pravděpodobně jsme tam měli celé přípravné kurzy k těmto otázkám,“ citoval ho novinář.

Podle Tisdalla, nyní, když v souvislosti se zveřejněním zprávy britského parlamentu o ruském „vměšování“ do života Spojeného království se mnoho Britů zabývá politickou „introspekcí“, nesmíme zapomenout blíže prozkoumat chování „nejlepšího britského přítele“. „Pokud jde o otevřené a tajné lobbování, vydírání a zásahy v zákulisí, je Rusko na dovolené ve srovnání se Spojenými státy. A kromě toho Washington, na rozdíl od Moskvy, obvykle dosahuje svého cíle – pravdou nebo lží,“ uvedl novinář.

„USA představují světu dvě tváře: jednu - dobráckou, otevřenou a vznešenou; nad druhou visí oblak sobeckého kalkulu, který se nakonec spoléhá na hrubou sílu," napsal Tisdall. „A nahá, šklebící se tvář této druhé formy americké moci - zákeřná, rušivá a klamná podoba - je přesně to, co ztělesňuje Pompeo, nejvlivnější poradce a možný nástupce Trumpa."


V klidnějších dobách, kdy západní politický život nebyl tak silně radikalizován a rozkol ve společnosti nebyl tak ostře pociťován, „zvláštní vztah“ s Washingtonem přinesl Velké Británii určité výhody, ale dnes je situace do značné míry opačná, poukázal autor. Jedním z posledních příkladů amerického tlaku na Londýn, který poškozoval britské zájmy, bylo Pompeovo „hysterické“ volání minulých týdnů, aby „svobodné země“ stály proti čínské „nové tyranii“: umělým provokováním studené války s Pekingem - může sice odpovídal Trumpově a republikánským požadavků - díky tomu očekávají, že zůstanou u moci - ale Velká Británie to rozhodně nepotřebuje, zdůraznil The Guardian.

Stejně tak zbytečné a bezohledné jsou snahy Trumpovy administrativy na zničení Mezinárodního trestního soudu (ICC), při jehož vzniku hrála svoji roli Velká Británie, uvedl autor. Pompeo uvalil na ICC sankce a zahájil proti němu „z palce vycucanou“ žalobu ohledně korupce, uvedl novinář. „A čím se sou provinil ptáte se? Skutečností, že se odvážil zahájit vyšetřování možných válečných zločinů americkými jednotkami v Afghánistánu,“ uvedl rozhořčeně novinář.

Jak si Tisdall vzpomíná, Pompeo a jeho spojenečtí „jestřábi“ udělali vše, co je v jejich silách, aby zabránili Británii a jejím evropským spojencům udržovat kontakt s Íránem poté, co Trump odmítl „jadernou dohodu“. A nyní také zahájili „tajnou kampaň sabotáže“ proti Teheránu s Izraelem - a pokud „dojde k boji“, budou čekat na podporu z Londýna, je si jistý autor. Washington zároveň ignoruje postoj Spojeného království ke klimatické krizi a Pařížské dohodě, oslabuje OSN a NATO svými kroky, vyhýbá se svým závazkům vůči Sýrii a společnému boji proti IS, a také se pokusil vtáhnout Spojené království do „špatně koncipovaných“ operací na změnu režimu ve Venezuele a na Kubě, vypočítal novinář.

Takové „pokrytectví“ však nepřekvapí ty, kteří si pamatují, že americký prezident Ronald Reagan tajně rozmístil ve Velké Británii v 80. letech raketové střely s jadernými hlavicemi, uvedl autor. „Vláda Clementa Attlee po roce 1945 rychle zjistila, jak nákladné je americké přátelství. Ponižující fiasko v Suezské krizi toto pochopení jen posílilo. A Spojené království dodnes platí škody pokud jde o mezinárodní bezpečnost, lidská práva a mezinárodní právo způsobené americkou „válkou proti terorismu“ a dobrodružstvím Washingtonu v Iráku,“ upozornil novinář.

Spojené státy se mezitím snaží vměšovat do dalšího dlouhodobého cíle Velké Británie - dosáhnout urovnání izraelsko-palestinského konfliktu na principu „dvou států pro dva národy“, poukázal Tisdall. Podle publicisty The Guardianu, abychom pochopili, proč to Washington potřebuje, stačí si pamatovat, že Pompeo je evangelický křesťan a má určité „apokalyptické“ názory. „Pompeo, stejně jako ostatní křesťanští sionisté, bezpodmínečně a neochvějně podporuje Izrael," vysvětlil novinář. „Jednou řekl Izraelcům, že Trump je Boží posel, který musí zachránit Židy před Peršany. Jsem přesvědčen, že toto je Boží prozřetelnost," řekl."

Nedávný projev amerického ministra zahraničí, ve kterém vykládal náboženská a vlastnická práva nad jinými lidskými právy - zejména nad právem na potrat - byl americkými publicisty hodnocen jako fáze probíhajícího formování Pompea na ultrakonzervativní platformu pro volby v roce 2024, varoval autor. Pompeo je energický muž, který umí navázat spojení, a ve vztahu k němu byl již vyšetřován v souvislosti s využitím tzv. Madisonských večeří, organizovaných ministerstvem za peníze daňových poplatníků, k nalezení bohatých sponzorů. A loni v zimě navštívil Pompeo Londýn a zúčastnil se neformálního setkání Hamilton Society, soukromé americko-britské skupiny největších podnikatelů s výbornými kontakty, poukázal Tisdall.
Několik dní před svou poslední návštěvou ve Velké Británii, během níž blahosklonně ocenil britského premiéra Borise Johnsona za to, že zakázal čínské Huawei účastnit se zavádění 5G sítí v zemi, a kdy znovu ignoroval hovory od Britů hledajících spravedlnost pro Harryho Dunna (jde o případ, kdy 27. srpna 2019 zemřel 19letý Brit Harry Dunn při dopravní nehodě na motocyklu, když narazil do automobilu, který jel v protijedoucím pruhu. Za volantem automobilu byla americká občanka Anne Sakulasová, manželka pracovníka CIA pracující ve Velké Británii, která sama byla dříve zaměstnankyní tajné služby. Sakulasová na radu a pomoc amerických úředníků opustila Spojené království a vrátila se do USA, přestože byla obviněna z bezohledné jízdy; a americká strana ji odmítá vydat – pozn. red.).

Pompeo promluvil ve státě Iowa, který je považován za klíčový pro budoucí americké prezidentské volby, uvedl publicista Guardian. Během tohoto projevu se Pompeo chlubil svou zahraniční politikou ohledně potratů, kterou absolutně nepřijímá, a pak řekl: „Současná prezidentská administrativa ví a chápe, že zdroj našich práv není vláda, ale Bůh. Měli bychom za to říct „amen“? “

„Někteří Američané mohou složit ruce v modlitbě. Ale ateističtí Britové, kteří si cení demokratických práv - práva získali s velkými obtížemi a že se nevydávají z nebe - by si měli být vědomi," dodal Tisdall. „Během této řeči jsme viděli, jak bezohledný, ambiciózní a nebezpečný člověk, který je mnohokrát chytřejší než Trump, vyvolává předsudky, strachy a rozštěpení nálady společnosti, která je vůči nám cizí a odcizená. S takovými přáteli nejsou potřeba žádní nepřátelé - včetně Ruska.“

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)