Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Plzeňské podnikatelské vouchery deset let pomáhají firmám

Plzeňské podnikatelské vouchery deset let pomáhají firmám

Plzeň již dlouhodobě podporuje podnikatele v regionu prostřednictvím programu podpory spolupráce podniků a výzkumných organizací v Plzeňské aglomeraci, takzvaných Plzeňských podnikatelských voucherů. Podpoří dalších třináct projektů. 

Plzeň
28. ledna 2023 - 07:00

Od prvního vyhlášení programu v roce 2013 město dosud podpořilo dotací přes 70 projektů.

„Plzeňské podnikatelské vouchery jsou velmi úspěšným programem, který cíleně vyhledávají i začínající podnikatelé. V poslední vyhlášené výzvě v loňském roce podpořilo město Plzeň třináct žádostí o dotaci, z toho byly tři od nově založených společností. Vznik a působení nových inovativních firem v regionu vítáme,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs.

V loňském roce mohli poprvé zájemci zažádat o dotaci přes portál Dotace města Plzně a celý proces se tak stal pro firmy jednodušším.

V roce 2022 bylo doporučeno k podpoře celkem třináct firem a v předcházející výzvě program podpořil patnáct inovačních projektů. Jednou ze společností, která úspěšně využila podnikatelské vouchery, byla startupová firma PlantControl s. r. o. Společnost přišla s nápadem na chytré zavlažování zeleně. Technologii pak město Plzeň otestovalo v některých svých parcích a uplatnila se také v hlavním městě.

Podle Martiny Surynkové, konzultantky BIC Plzeň, firmy na programu dlouhodobě oceňují nízkou administrativní náročnost či cílenou a efektivní podporu pro malé podnikatele. „Velkou výhodou je také to, že výsledky projektu lze rychle implementovat do firemní činnosti nebo že si podniky vyměňují zkušenosti a podněty pro další inovace. Firmy často podávají další ‚vouchery‘ nebo se zúčastní společně větších projektů za asistence konzultantů BICu,“ popsala přednosti programu Martina Surynková.Program Plzeňský podnikatelský voucher je určený pro podniky, které se věnují inovačním aktivitám a sídlí na území Plzeňské aglomerace. Jedná se o jednorázovou dotaci na nákup služeb, jakými jsou třeba testování, rozbory, diagnostika, analýza nebo návrhy systémů. Malé a střední podniky mohou využít dotaci v maximální výši 75 % ze způsobilých výdajů, u velkých podniků je to 40 %. V obou případech platí, že výše poskytnuté podpory nesmí přesáhnout částku 200 tisíc korun.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Barbora Hájková za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.plzen)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%