Svátek má: Jeroným

Byznys

Velikost textu:

Koruna podobně jako region odevzdává zisky z minulého týdne

Koruna podobně jako region odevzdává zisky z minulého týdne

V ponbdělí nám toho makroekonomický kalendář příliš nenabídl. Za zmínku nicméně stojí ráno zveřejněná data z čínské ekonomiky.

Ilustrační foto
16. srpna 2022 - 10:30

Překvapivá zklamání přinesla jak data průmyslové produkce, tak i maloobchodních tržeb, což donutilo čínskou centrální banku snížit úrokové sazby, byť nepatrně o 10 bb. Horší vyhlídky druhé největší světové ekonomiky by nenesly příliš dobré zprávy pro stále se zotavující globální poptávku, píše v komentáři Kevin Tran Nguyen, analytik Komerční banky.

Nový člen bankovní rady ČNB J. Frait ve svém článku pro Hospodářské noviny zmínil, že současnou úroveň úrokových sazeb na 7 % považuje za dostatečně restriktivní. Neboť pozoruje ochlazení na úvěrových a nemovitostních trzích a zároveň reálné poklesy v maloobchodních tržbách a spotřebě domácností. Jako klíč ke zpomalení inflace vidí zpomalení globální poptávky, ke kterému by měly vést propady větších ekonomik do recese, a také utahování měnové politiky ze strany klíčových centrálních bank, jako ECB a Fed. Víceméně tak jen potvrdil vyznění písemného zápisu z posledního měnověpolitického jednání z minulého pátku.Středoevropské měny dnes bez většího povzbuzení ze strany makroekonomických dat oslabovaly a odepisovaly tak zisky z konce minulého týdne. Nejslabší seanci zatím zaznamenává maďarský forint, který oslabil až těsně pod 400 HUF/EUR (-1,54 %). Následuje jej polský zlotý (-0,59 %) a pak česká koruna, která se ke konci obchodování pohybuje kolem 24,47 CZK/EUR. Dolar dnes naopak těžil z mírně negativního sentimentu vlivem horších dat z čínské ekonomiky a posílil tak vůči euru na 1,019 USD/EUR. Riziková aktiva po úspěších z minulého týdne tak vstupují do toho nového lehce negativně.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
557
ČEZ
980
ERSTE GROUP BANK A
800
KOFOLA CS
268
KOMERČNÍ BANKA
672
MONETA MONEY BANK
83.8
PHILIP MORRIS ČR A
17160
PHOTON ENERGY
53.7
PILULKA LÉKÁRNY
417
VIG
635
GEN DIGITAL
425