Svátek má: Bartoloměj

Komentáře

Juraj Draxler

slovenský politolog

Prezidentská debata byla ok, ale novináři si neodpustili i o ní lhát

V rámci debaty Peter Pellegrini varoval před tím, že ztrácení práva veta by mohlo vést až k tomu, že by slovenští vojáci jednoho dne museli pochodovat do bojových akcí po rozhodnutí někoho jiného.


V jednom deníku to až tři novináři najednou označili za lež, podobně jako to udělal kandidát Korčok v televizi. Přitom CO JE NA TOM LEŽ?? 

Pokud by se země Evropské unie rozhodly i obrannou politiku zařadit do stejného pilíře, který původně fungoval jen pro tvoření pravidel jednotného trhu a dohodly se na rozhodnutí kvalifikovanou většinou, tak prostě o slovenských vojácích bude rozhodovat většinové hlasování v unii. Ano, taková situace je značně nepravděpodobná. Jak velké, tak malé státy mají výsostný zájem tento klíčový prvek suverenity ponechat ve vlastních rukou. 

Ale není to lež, nemůže být (už z principu nemůžete o tvrzení „pokud se rozhodnou, že to takhle bude, tak to takhle bude“ říkat, že je lží). A debata o tom, kde určit jasné hranice předávání kompetencí na úroveň EU je zcela legitimní. A extrémně to dráždí část kavárny, přirozeně, zvláště pokud se poukazuje na to, že právě Ivan Korčok dal najevo, že by proces předávání dalších kompetencí podporoval. Podobně, jak rád podporuje i jiné věci, které diktují mocné kruhy ze zahraničí (přesun části velvyslanectví do Jeruzaléma, podpora vojenských akcí v Jugoslávii či Iráku a podobně). A když se o tom začalo hlasitěji mluvit, je jasné, že národ tato tvář Ivana Korčoka, skrytá za stylovými brýlemi a jinými marketingovými hračkami, dráždí. No a o to víc jsou hysteričtí jeho podporovatelé v médiích. A nervózní

Juraj Draxler

Ukrajinský konflikt na podzim: Eskalace nebo první kroky k mírovým rozhovorům

Ukrajinský konflikt na podzim: Eskalace nebo první kroky k mírovým rozhovorům

Juraj Draxler 

12.červenec 2026
Část evropských aktivistů se v tyto dny raduje, protože drony letící z ukrajinské strany zasáhly za poslední měsíc celou řadu strategických cílů v Rusku.

NATO má průlomový summit. Jen neví, co s ním

NATO má průlomový summit. Jen neví, co s ním

Juraj Draxler 

7.červenec 2026
Členské státy mají poměrně jasné zadání: Sestavit plán prudkého zvyšování vojenských výdajů.

Persie vyhrála. Zůstává otázka: Je Trump čínský agent?

Persie vyhrála. Zůstává otázka: Je Trump čínský agent?

Juraj Draxler 

19.červen 2026
Svět se konečně seznámil s podmínkami dohody o příměří mezi Íránem a USA. Ta rámcuje následující dvouměsíční vyjednávání o konečném mírovém uspořádání.

Proč Rusko neobsadí Arménii?

Proč Rusko neobsadí Arménii?

Juraj Draxler 

7.červen 2026
Přestože by si to přála kavárna?

USA naléhavě: Pomozte nám porazit Írán, my to sami udělat neumíme!!!

USA naléhavě: Pomozte nám porazit Írán, my to sami udělat neumíme!!!

Juraj Draxler 

19.květen 2026
Přesně tak vyzněla dnešní výzva amerického ministra financí Scotta Bessenta. Vyzval ostatní velké ekonomiky, aby se připojily ke všem americkým sankcím, aby se podařilo "zničit íránskou válečnou mašinérii".

Trump: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil,...

Trump: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil,...

Juraj Draxler 

8.květen 2026
....protože to, co jsem odvolal, jsem odvolal už předtím, a to, co slibuji, jsem předtím odvolal. Zároveň slibuji odvolat, co jsem odvolal a neslibuji, co jsem slíbil, ale odvolávám a slibuji, to, co jsem odvolal předtím, než jsem slíbil, že...