Svátek má: Radek

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Další česká stopa v Bílém domě

Po prezidentových dětech Donaldu, Ivance a Erikovi Trumpových to bude také nová velvyslankyně Spojených států v Organizaci spojených národů Elise Stefanik, kdo si letos připomene české vánoce.



Pokud někdo v Česku ve vypjatých chvílích volební kampaně republikánskému kandidátovi nadával do nějakých odpudivých bytostí a podobně, byla to neuváženost. Donald Trump ví velice dobře, co je Česko a kde leží. Bodejť by nevěděl, stálo ho to hrozných peněz, když se rozváděl s Ivanou rozenou Zelníčkovou. Dnes nás ta částka 25 milionů dolarů neohromí, ale tenkrát to byl jeden z nejdražších rozvodů v New Yorku.

Děti však měly k mamince a zlínské babičce dobrý vztah a nejstarší Donald, který se narodil roku 1977, jezdíval o prázdninách na Moravu. Prý hovoří plynně česky, zatímco sestra Ivanka už toho moc v tomto exotickém jazyce neumí a nejmladšího Erika úplně minul. Ten nejstarší syn nás však zajímá nejvíc, protože táta prezident ho v prvním funkčním období hodně diplomaticky zaměstnával a jak junior sám informoval, bude teď hrát významnou roli v přechodu k nové administrativě. To znamená, že Donald mladší bude ovlivňovat zejména výběr osob pro nejrůznější funkce.

Možná by mohl někdy dorazit i k nám, aby se seznámil s pozoruhodnými bytostmi, které ovládly vlast jeho předků. Může pak o tom doma vyprávět, když táta sice kývl na pozvání prezidenta Miloše Zemana, ale pak se k tomu nikdy z nejrůznějších důvodů nedostal. Možná i proto, že v politice, kde působí, nebývá úplně jasné, jaký je rozdíl mezi Českem a Čečnou, zejména poté, co skončila vláda našeho prezidenta Tita.


Nezapomínejte také, že prezidenta Trumpa celou dobu vláčeli kvůli smyšlené ruské stopě. Možná cestu odkládal, protože chtěl vyloučit, že z některých hostitelů se vyklube převlečený Čuk a Gek a zkusí z něj vylákat kód pro jaderný úder neustálým popichováním, že si ho stejně nepamatuje. Radši se odmlčel, což Miloš Zeman jistě pochopil.

Synek Donald představuje novou šanci. A kdyby si o tom chtěl s někým česky pokecat, nabízí se další příležitost. Je jí příští velvyslankyně USA v OSN Elise Stefaniková, jejíž tatínek byl haličský Čech, takže se jí teď wikipedie snaží vtlouct do hlavy, že to byl Polák. Rodina utekla v časech dobrého vojáka Švejka, kdy jejich vlasti dobrotivě vládl společný císař pán. To může být pro genealogy docela složité. O tom, zda mluví česky, nevíme, ale proč by to taky někomu říkala?

Sama nyní sloužila jako poslankyně za jeden z federálních volebních okrsků v New Yorku. Do vysoké politiky se vyšvihla před deseti lety, ve svých 30. Brzy se prosadila jako radikální stoupenkyně a obránce Trumpa, což jí dovedlo až do vedení republikánského klubu ve sněmovně. Je tak vlastně čtyřkou v republikánské hierarchii. Jednička je Trump, dvojka a trojka jsou republikánský předseda Sněmovny a předseda republikánské senátní menšiny, a pak už je Elise, matka tříletého Samuela a majitelka úsměvu mladé krásné dámy.

Zbyněk Fiala

Chceš přes hubu? Tak zaplať!

Chceš přes hubu? Tak zaplať!

Zbyněk Fiala 

10. března 2025
Evropská unie je zoufalá z hrozícího konce války na Ukrajině a pevně doufá, že situaci zachrání obrovské zadlužení, za které si koupíme možnost poslat na frontu i naše děti.

Zelenskij není schopný míru

Zelenskij není schopný míru

Zbyněk Fiala 

2. března 2025
Trump nevěří na primární lež, která má být lepidlem udržujícím geopolitickou strukturu s EU pohromadě. Avšak bez "hrozby Ruska“ nelze předstírat, že se Evropa musí připravovat na válku.

NATO dodýchává

NATO dodýchává

Zbyněk Fiala 

23. února 2025
Není to tak dávno, co se na levici rozhořel spor, zda požadovat referendum o naší účasti v NATO. Budou-li USA s úprkem rychlejší, nebude o čem.

Pomáhej vám pámbu

Pomáhej vám pámbu

Zbyněk Fiala 

17. února 2025
Zpráva JD Vance zkoprnělým účastníkům Mnichovské bezpečnostní konference: Ve městě je nový šerif. Podváděli jste.

Washingtonu hoří poslední rezervy

Washingtonu hoří poslední rezervy

Zbyněk Fiala 

12. ledna 2025
Masívní pomoc spálenému Los Angeles narazí na to, že federální vláda znovu narazila na dluhový strop a začíná se vyškrabovat.

Za co, soudruzi? Za co?

Za co, soudruzi? Za co?

Zbyněk Fiala 

3. ledna 2025
Zavření kohoutků ukrajinských plynovodů je další rána ze zázračné zbraně, střílející za roh jako bumerang. Navazuje na tradici kajícníků, kteří putovali krajinou a šlehali se bičem po zádech. Jenže teď to schytají i ti kolem.