Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

„Ztřeštěnec a lhář“: Na The Hill zpochybnili Trumpovu kompetentnost

„Ztřeštěnec a lhář“: Na The Hill zpochybnili Trumpovu kompetentnost

Předevčírem prezident překročil veškeré limity a zkreslil oficiální data, aby dokázal svou „falešnou“ verzi hrozby hurikánu Dorian vůči Alabamě, napsal publicistka The Hill Maria Cardonová.

Trump a mapou postupu uragánu Dorian
10. září 2019 - 04:20

Podle jejího názoru toto chování naznačuje, že Trump trpí duševní poruchou, a proto by neměl zůstat na místě hlavy státu.

Moje hlava nebere, jak často úřadující americký prezident dělá věci, které prokazují jeho nekompetenci. Nedávné „fiasko" Donalda Trumpa vyvolalo mnoho pochybností o jeho duševním zdraví, napsala publicistka The Hill Maria Cardonová, zabývající se politickou strategií americké Demokratické strany.

Jde o okamžik, kdy Trump v Oválné kanceláři předvedl „jasně upravenou“ verzi hurikánu Dorian. Na mapě bylo jasně vidět, že někdo rozšířil distribuční kruh fixem, aby Alabamu pokryla možná bouřková trasa.
 
Když se Trump zeptal, kdo udělal tuto černou značku, která samozřejmě nebyla vytištěna na oficiální mapě, odpověděl: „Nevím. To nevím.“Ale později blízký poradce prezidenta řekl, že to byl šéf Bílého domu, kdo nakreslil tuto linii.
 
Podle Cardony je problém v tom, že tato mapa neodrážela oficiální předpověď sledování hurikánu. Trump se však cítil povinen se objevit v národní televizi, aby dokázal pravdivost svého tweetu, ve kterém tvrdil, že Alabama může být v cestě Dorianovi, a „zasévat paniku ve státě, kterého ve skutečnosti nic neohrožovalo“.
 
Ukázalo se, že tento Trumpův tweet je tak „nepravdivý“, že vyžadoval zásah Národní meteorologické služby. Oddělení okamžitě provedlo úpravu a oznámilo, že Alabama není v cestě  Dorianovi a že neexistuje důvod k obavám o obyvatele státu, poznamenala autorka článku.

 
„Ano, dochází k chybám. Ano, Trump je jen člověk (jen mu o tom neříkejte). Ale každý zdravý člověk by připustil svou chybu a omluvil se,“ uvedla Cardonová.
 
Zdravý rozum chápe břemeno, které na něj předsednictvírezidentství klade. Ale Donald Trump „jedná v rozporu se všemi kroky, které by racionální člověk podnikl, tvrdí publicistka.
 
Podle ní americký prezident od nástupu do funkce „lhal více než 12tisíckrát“, ale tentokrát všechno vypadá jinak. Jeho zpráva o hrozbě hurikánu pro obyvatele Alabamy, nepodložená žádnými oficiálními důkazy, je „zvláště znepokojivá“.
 
„To, co prezident a jeho zaměstnanci udělali, dokazuje, že král je nahý a celý jeho kruh je také nahý. A to, že veřejně vyhlášuje předpovědi počasí na oficiální úrovni, o kterých vědí, že je lživé, je zcela nezákonné,“ zdůraznila Cardonová. „Vážně, Ameriko, proč předstíráme, že jsme v pořádku s obyvatelem Oválné kanceláře, stejně jako s lidmi, kteří každý den podporují jeho podivné, extravagantní nebo nezdravé chování?"
 
Autorka článku upozornila, že i bývalý nejbližší spojenec Anthony Scaramucci má podezření, že Trump trpí duševní poruchou. Navíc se domnívá, že prezidentova doprovod se snaží skrývat „zhoršení jeho mentálních schopností“.

Susan Glasserová, novinářka časopisu The New Yorker, analyzuje také Trumpův „nejšílenější srpen“. Došla k závěru, že prezidentovy kroky nutí mnoho lidí zamyslet se, že jeho chování stále více neodpovídá jemu svěřené odpovědnosti.
 
„Nejsem psychiatr nebo psycholog. Ale mám oči, uši, uvážlivost, slušnost a rozum. Jako většina Američanů. Proto každý den stále více lidí dochází k závěru: Donald Trump není pro prezidentství vhodný,“ konstatovala Maria Cardonová. „Ameriko, to stačí – už dost," uzavřela.

Kritika Donalda Trumpa americkými médii je vskutku drtivá a v poslední době stále intenzivněji tvrdí, že se jedná o psychicky nemocného člověka. Je ale zvláštní, že ten samý tisk a televize tleskají tomuto "psychicky nemocnému člověku", který má pod palcem jadernou sílu Spojených států, když vznese protiruské výhrady, posiluje sankce, a podepisuje naprosto šílené vojenské rozpočty a vede zemi a svět k jaderné apokalypse. Následně se otázka o psychickém zdraví znatelně rozšiřuje. A nejen na Trumpa.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: repro fox news)