Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

Zatím neexistuje žádný blok Čína-Rusko, ale Trump se snaží, aby vznikl

Zatím neexistuje žádný blok Čína-Rusko, ale Trump se snaží, aby vznikl

Cvičení Vostok 2018, kterého se zúčastnili i čínští vojáci může avizovat začátek vzniku rusko-čínské aliance.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin si připíjejí vodkou
16. září 2018 - 10:15

„Tlačí“ Donald Trump svou obchodní politikou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do náruče Vladimira Putina? Zatím  čínsko-ruská "osa" je stále daleko od reality. Západ by nicméně dobře sledovat, jak se obě země sbližují, píše Anja Manuel  v článku pro The Atlantic.

Ve vojenské oblasti Rusko a Čína hodně mluví o svém trvalém přátelství, ale mezi nimi existuje desetiletí nedůvěry. Po vážných pohraničních incidentech u řeky Amur v letech 1968-9 byla čínská strana hranice tak intenzivně bombardována, že vypadala jako povrch Měsíce. Obě země vyřešili svůj územní spor až v roce 2008..

O padesát let později Si Ťin-pching a Vladimir Putin ukazují veřejnou jednotu tím, že navzájem navštěvují vojenské přehlídky, předávají si vyznamenání  a sedí spolu na mnoha vrcholných schůzkách Organizace pro spolupráci v Šanghaji.

Zatím je jen velmi málo známek o snaze o intenzivnějšíí spolupráci mezi USA a jeho vojenskými spojenci v Evropě a Japonsku s Čínou. Rusko prodalo Číně zbraně od roku 2011 už za více než 10 miliard dolarů. Nyní se společně vyvíjejí drony.

Obě země také modernizují své vojenské jednotky. Čína chce znepřístupnit tento region  americkým lodím a cvičí své síly pro to, aby fungovaly i mimo hranice Číny. Čínská armáda má v zahraničí málo zkušeností, jak naznačil mladý čínský voják, když řekl, že toto týdenní cvičení Vostok 2018 bylo jeho prvním velkým zahraničním nasazením. Ruské a čínské námořnictvo stále častěji konají společná cvičení, protože se oba snaží zamezit vzrůstu vlivu USA v Asii.

Hospodářské vztahy sledují stejný vzorec: historická nedůvěra, mnohem víc než realismus o jejich současném partnerství, ale mírný trend směrem k větší spolupráci. Obchod mezi těmito dvěma zeměmi se v loňském roce zvýšil o 20 procent, na 84 miliard dolarů, ale stále je vyšší obchod mezi Čínou a Spojenými státy (635 miliard dolarů v roce 2017).

Čínští podnikatelé údajně váhají investovat v Rusku, protože je to "riskantnější než Kongo" a "nepředvídatelné". I přes některé sladěné ekonomické zájmy se mnozí Rusové na čínském trhu moc nelíbí. Nedůvěra je vzájemná.


Čína a Rusko se budou rozhodně podporovat, pokud budou zahnány Spojenými státy do kouta. Čína je mnohem důležitější pro dlouhodobou prosperitu Spojených států. Nová studená válka s Čínou není v zájmu nikoho.

Politická komentátorka Anja Manuel se v článku pro The Atlantic domnívá, že na zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou ještě není pozdě.

(rp,prvnizpravy.cz,atlantico,foto:arch.)