Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

WP: USA pod záminkou migrantů sledují telefony obyvatel!

WP: USA pod záminkou migrantů sledují telefony obyvatel!

Washington Post obvinil vládu USA ze snahy obejít Čtvrtý dodatek k ústavě země získáním přístupu k údajům obsahujícím informace o pohybu majitelů milionů telefonů ve Spojených státech.

Ilustrační foto
13. února 2020 - 10:10

Současně ministerstvo národní bezpečnosti tvrdilo, že používají omezené informace o uživatelích a údajně výhradně pro vyhledávání nelegálních přistěhovalců.

V moderním světě není pro nikoho tajemstvím, že aplikace mobilních telefonů, které vám umožňují prohlížet předpověď počasí nebo sledovat úspěch vašeho oblíbeného fotbalového týmu, shromažďují a prodávají informace o poloze uživatelů. Nyní, jak uvádí The Washington Post, se ukázalo, že je kupovaly nejen reklamní agentury nebo jiné soukromé podniky, ale také americká vláda.

Minulý týden The Wall Street Journal informoval, že federální agentury navštívily Venntel, společnost obsahující údaje o pohybu majitelů milionů amerických telefonů ve Spojených státech.


Celní orgány a útvary hraniční kontroly tvrdily, že mají přístup pouze k malé části informací, a navíc veškeré informace, které jim byly doručeny, jsou anonymní. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti také zdůraznilo, že tyto informace používaly pouze k vyhledávání nelegálních přistěhovalců.
 
Jak však píšou noviny, je-li informace požadována v tak velkých objemech, je nemožné vyhnout se získání informací o pohybu amerických občanů do databáze. Kromě toho je obtížné si představit, kdo jiný by mohl být sledován úřady, jakmile dostanou právní důvody pro své činy.

Odůvodnění neoprávněného dohledu v tomto případě obchází Čtvrtý dodatek k Ústavě USA. V případě soudního řízení ve věci Carpenter vs. USA soud rozhodl, že americké donucovací orgány nejsou oprávněny požadovat a dostávat informace o pobytu vlastníka mobilního telefonu, pokud jsou takové informace od třetí strany bez soudního příkazu. V tomto ohledu vláda začala získávat přístup k těmto údajům z komerčních struktur - každá soukromá společnost může udělat totéž.
 
Washington Post nazývá takovou strategii „děsivě cynickou“. Absence utajení ze strany firemních hráčů se stal pro vládu výmluvou k obcházení práva na soukromí.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)