Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

WP: Na rozdíl od Merkelové, je pandemie pro Trumpa katastrofou!

WP: Na rozdíl od Merkelové, je pandemie pro Trumpa katastrofou!

Německo se stalo zemí s nejvyšším ratingem mezi světovými mocnostmi již třetí rok po sobě, překonávaje USA v tomto ukazateli, napsal The Washington Post.

Angela Merkelová a Donald Trump
2. srpna 2020 - 10:10

V této věci hráli důležitou roli političtí vůdci příslušných zemí. Například americký prezident Donald Trump pošpinil obraz Spojených států svojí očividnou xenofobií a arogantně jednostranným přístupem k mezinárodním záležitostem.

Třetím rokem v řadě je Německo na prvním místě v žebříčku světových mocností podle Gallupova institutu.

Respondenti byli zejména požádáni o názor na čtyři největší světové mocnosti - Spojené státy, Německo, Rusko a Čína.

Výsledkem je, že nejmocnější evropská ekonomika se umístila na prvním místě s průměrným průměrným pozitivem 44%. Za ním následují Spojené státy s 33%, a téměř s nimi je Čína - země, kterou prezident Trump a mnozí z jeho republikánských spojenců považují za „civilizačního nepřítele“, uvedl článek.

Jak v Gallupu vysvětlili, Spojené státy v souvislosti se svým obrazem na světové scéně začaly nové desetiletí, v němž byly v slabším postavení než dvě předchozí administrativy, a na vině za zkažený vliv je arogantní, jednostranný přístup a otevřená xenofobie ze strany Trumpa.


Tento trend potvrzují i další nedávné průzkumy veřejného mínění.

Podle průzkumu Pew provedeného ve 32 zemích 64% respondentů uvedlo, že Trumpovi jako vůdci Spojených států nedůvěřují. Takový chmurný názor zastávají především Evropané, mezi nimiž byl mnohem více populárnější předchozí majitel Bílého domu Barack Obama.

Průzkum YouGov v Německu z prosince 2019 zjistil, že Němci považují Trumpa za vážnější hrozbu než autokraty v Moskvě, Pekingu a Pchjongjangu.

Tyto průzkumy veřejného mínění, jak publikaci upřesnila, byly provedeny ještě před vypuknutím pandemie koronaviru, která ještě více pokazila vnímání Trumpovy Ameriky světem. Konec konců, Spojené státy se staly jednoznačným lídrem v počtu případů i počtu obětí na COVID-19 a konec této katastrofické nekontrolovatelné nemoci není na dohled.

Mezitím se ukázalo, že Německo je zemí s více než dostatečnou „měkkou silou“. Berlín řeší koronavirus s technokratickou účinností a mírou jednoty, kterou USA postrádají.

Současně, jak publikace zdůraznila, zde hrálo nesmírně důležitou roli politické vedení.

„Dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová, která je milovaná a nenáviděná, se ukázala být jedním z nejvíce předvídatelných vůdců v extrémně nejistých dobách v Evropě i na celosvětové scéně," uvedl editor Gallup Mohammed Younis.

Důsledkem je, že během pandemie a na konci její kariéra její popularita vyletěla nahoru.

Na rozdíl od Trumpa obratně řídila německý složitý federální systém a tvrdě tlačila na přísnější karanténní opatření, než navrhovaly regionální úřady.

V důsledku toho hrála Merkelová minulý týden nejen vedoucí úlohu při podpisu významné dohody o rozpočtu EU, ale pravděpodobně opustí politickou scénu mnohem optimističtějším dědictvím, než předpovídali její kritici, včetně Trumpa.

Totéž však nelze říci o americkém prezidentovi, protože jeho kampaň za znovuzvolební na druhé funkční období se časově shodla s katastrofou ve zdravotnictví, napsal The Washington Post.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)