Svátek má: Magdaléna

Zprávy

Velikost textu:

Washington Post: Spojené státy nemají dost času k odstrašení Ruska

Washington Post:  Spojené státy nemají dost času k odstrašení Ruska

Washington dosud nepřijal dostatečná opatření, aby Moskvu a "jiné nepřátelské" zahraniční hráče varoval před zasahováním  do amerického demokratického procesu, upozorňuje The Washington Post.

Kongres USA
10. září 2018 - 06:20

Příliš velká část ochrany se dosud zaměřila na obranu USA před kybernetickými útoky a zlepšení volebních technologií. To je zapotřebí. Ale silnější strategie by přesvědčila Putina a další o následcích už  jenom při pokusu proniknout do americké obrany, že je to příliš nebezpečné.

A téměř dva roky po prezidentských volbách v roce 2016 členové Kongresu chtějí zavést  "silnější politiku zastrašování". Zákonodárci předložili dva souběžné projekty věnované tomuto problému.

Výbory Senátu pro bankovnictví a zahraniční vztahy uspořádaly slyšení  k uvedeným projektům, kdy zde jako  svědci vystoupili bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul a bývalý státní tajemník Nicholas Burns, oba respektovaní odborníci a oba podpořili odstrašující přístup.

"Putin je rozumný člověk," řekl Burns. "Chápe, že mohou být tresty; musíme se ujistit, že vnímá, že to myslíme vážně. "
 
Podle jednoho návrhu musí být na budoucí "agresi Kremlu" reagováno  "přísnými automatickými sankcemi". Mohou ovlivnit ruský energetický sektor, bez kterého by země "skutečně zůstala bez ekonomiky".
 
Dále je možné zavést individuální omezující opatření proti Putinovým "hlavním přátelům". Ruský státní dluh na Západě může být snížen na status "radioaktivní". A na legislativní úrovni by to mělo donutit Trumpa, aby uplatnil tyto sankce.

 
Kromě "impozantních automatických sankcí" může Kongres rozšířit pravomoci  federálních státních zástupců, aby mohli stíhat více tuto  trestnou činnost. Jedním z bodů je i zavedení nového požadavku poskytovat informace o podezřelých velkých transakcích s nemovitostmi v boji proti praní špinavých peněz ve Spojených státech.
 
Podle článku je Bílý dům vykonavatelem, který má část těchto opatření realizovat. Na jedné straně, tato strategie by měla brát v úvahu přání Kongresu, na druhé straně, poskytuje dostatek prostoru pro manévrování prezidentské administrativy, která se obává, že dlouhodobá politika sankcí může být nevhodná v budoucnu nebo poškodit evropské spojence.

I vzhledem k slabosti Trumpa vůči Putinovi,  musí podle návrhů  jakákoli politika Washingtonu Kremlu jasně ukázat „trest“. Proto by bylo lepší, kdyby norma měla formu zákona než obyčejné výkonné nařízení, doporučuje Washington Post.

Bylo by také zapotřebí, aby norma byla zavedena co nejdříve. Ve stávajícím znění je ale na schválení  pro listopadové volby málo času.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtonpost,foto:arch.)