Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Vůdce nizozemské opozice obvinil Ukrajinu z viny na katastrofě MH17

Vůdce nizozemské opozice obvinil Ukrajinu z viny na katastrofě MH17

Ukrajina by mohla být vinna za havárii letadla MH17 v roce 2014, uvedl  Thierry Baudet, vůdce politické strany Fórum pro demokracii a poslanec nizozemského parlamentu, v televizní debatě na RTL Nieuws.

Thierry Baudet, nizozemský politik
25. května 2019 - 09:01

Během televizní debaty s nizozemským premiérem Markem Rutteem řekl Thierry Baudet že zpráva JIT [Mezinárodní vyšetřovací tým vyšetřující katastrofu MH17), která se zabývá vyšetřováním katastrofy, je pochybná.

„Ukrajina je jedním z možných pachatelů tohoto útoku. Mám pochybnosti o vyšetřování JIT,“ zdůraznil v debatě Thierry Baudet.

„Toto je nejhorší bod této rozpravy," reagoval Marek Rutte, nizozemský premiér.


Téměř pokaždé, když JIT zveřejnil některé ze svých zjištění, Rusko rychle zareagovalo zpochybněním nezávislosti Ukrajiny. Podle Baudeta je na soudci, aby rozhodl, kdo je zodpovědný za katastrofu MH17, a nikoli politici, kteří předvídají výsledek.

Malajsijký Boeing 777, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července 2014 v blízkosti Donecka. Na palubě bylo 298 osob, které zemřely. Kyjev obvinil z katastrofy opolčence, kteří to odmítli s tím, že nemají prostředky k tomu, aby mohli letadlo zlikvidovat v takové nadmořské výšce.

Mezinárodní vyšetřovací skupina JIT (tvořená Austrálií, Nizozemskem, Malajsií, Belgií a Ukrajinou – při vyloučení Ruska) před časem předložila průběžné výsledky šetření. Odborníci tvrdili, že Boeing byl sestřelen raketovým systémem Buk, který patřil k 53. ruské protilietadlové raketové brigádě z Kursku. Naopak ruské údaje naznačují, že k sestřelení MH17 došlo z pozic ukrajinské armády, která měla v té době k dispozici právě tento systém Buk a uvedený typ střel.

(rp,prvnizpravy.cz,nltimes,foto:arch.)