Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Vietnam žádá od Monsanta odškodnění obětem jedu „Agent Orange"!

Vietnam žádá od Monsanta odškodnění obětem jedu „Agent Orange"!

Vietnam požaduje, aby společnost Monsanto vyplatila obětem jedu „Agent Orange" odškodnění, uvedly britské noviny The Independent.

Oběť jedu "Agent Orange"
27. srpna 2018 - 11:05

Tuto chemikálii, vyrobenou společností, používala americká armáda používala během války ve Vietnamu. Její účinky stále postihují miliony lidí, protože vyvolává nemoc, která se dědí na potomky obětí užitéhého jedovatého plynu.

Vietnam požadoval od společnosti Monsanto na náhradu škody obětem „Agent Orange“, kterou společnost zásobovala americkou armádou během války ve Vietnamu, uvedl britský list.

Tento požadavek byl vznesen poté, co byla společnosti uložena povinnost zaplatit školnímu inspektorovi 289 milionů dolarů, jehož povinností bylo monitorování stavu sportovního hřiště. Používání herbicidních přípravků přispělo k rozvoji jeho poslední fáze rakoviny, tvrdí publikace.

„Verdikt je právní precedens, který popírá dřívější tvrzení, že herbicidy vyrobené Monsantem a jinými amrickými chemickými korporacemi a poskytované americké armádě během války, jsou neškodné,“ řekl zástupce vietnamského ministerstva zahraničních věcí.

Poznamenal také, že Vietnam zažil zničující důsledky války, a to zejména pokud jde o pokračující a škodlivé účinky toxických chemikálií, včetně „Agent Orange“.


Jak bylo vysvětleno v publikaci „Agent Orange“ je směs chemických herbicidů a defoliantů, používaných americkou armádou během války v lesích Vietnamu s cílem zbavit partyzánské jednotky jídla a přístřeší. Mezi lety 1961 a 1971 americká armáda vypotřebovala téměř 50 milionů litrů chemikálií na více než 50 000 kilometrů území jižního Vietnamu.

Dioxin, vysoce toxický prvek, který je součástí „Agent Orange“, je mezi příčinami pro takové vážné zdravotní problémy, jako jsou vrozené vady, rakovina a dalších smrtelná onemocnění.

Miliony lidí stále trpí následky jeho použití, protože nemoc se přenáší na potomky obětí vystavených jeho přímému dopadu, včetně Vietnamců a amerických vojáků.

Společnost Monsanto tvrdí, že vláda vydala zvláštní pokyny pro vytvoření „Agent Orange“ a sama rozhodla, kdy a kde byla látka použita. „Agent Orange byl vyroben výhradně pro vládu a byl používán pouze jí," ujišťuje Monsanto.


Na webové stránce společnosti byla zveřejněna zpráva, že jeden z devíti vládních dodavatelů se zabýval výrobou chemické látky. Společnost Monsanto byla založena v roce 1901 v Missouri a v červnu získala německou chemickou a farmaceutickou společností Bayer AG, připomněl The Independent.

Monsanto se tak zařadila mezi „nevinné“ firmy, které vydělávaly na lidské smrti a utrpení, asi jako IG Farben na „Zyklonu B“ - jedu používaného v nacistických koncentračních táborech za druhé světové války. Mimochodem IG Farben byla v roce 1952 zrušena, ale jejím dědicem se stala Bayer AG.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)