Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

„Vesti“ zjistily jaké je místo Ukrajiny ve světových žebřících

„Vesti“ zjistily jaké je místo Ukrajiny ve světových žebřících

Novináři publikace „Vesti“ sledovali nejnovější aktualizace světového žebříčku s Ukrajinou.

Ilustrační foto
29. června 2020 - 11:04

Podle výzkumu jsou již čtvrtý rok v řadě Ukrajinci v indexu Happy Planet „stabilně šťastní“ a země zaujímá 64. místo v indexu Doing Business Světové banky, kde se nachází mezi Indií a Portorikem.

Světové ratingové agentury a společnosti, které sledují úspěchy a neúspěchy v různých oblastech, nebyly v karanténě, ale plodně pracovaly na tom, aby do konce června ukázaly první srovnání a indexy zemí. „Vesti“ prostudovaly světové žebříčky a zjistily, kde Ukrajina ještě musí vyvinout úsilí.

Jedním z nejdůležitějších hodnocení, kterému mezinárodní investoři věnují pozornost, je Světová banka a její Doing Business. Ukrajina letos zaujímá 64. místo mezi Indií a Portorikem. V loňském roce byla země na 71. pozici.


„Doing Business používá jednoduchou metodu k výpočtu, ve které ekonomice se úroveň pohodlí podnikání nejvíce zvýšila. Nejprve jsou vybrány země, kde v letech 2018–2019 provedly regulační reformy ve 3–10 globálních oblastech (včetně Ukrajiny). Za druhé, Doing Business třídí ekonomiku podle růstu snadnosti podnikání ve srovnání s předchozím rokem a odhady pro oba roky se počítají pomocí stejných makro údajů (příjem na osobu a směnné kurzy), aby se odstranil účinek měnících se proměnných,“ tak Světová banka vysvětlila nárůst ukazatelů.

Nicméně, jak publikace poznamenala, dosud však nebyla zveřejněna všechna hodnocení. Index vnímání globálního korupce a index globálního terorismu ještě nejsou připraveny. V indexu štěstí zatím nejsou žádné aktualizace, ve kterých Ukrajina ustupovala téměř rok téměř všem postsovětským zemích. Nové údaje o indexu Happy Planet však již dorazily. Ukrajinci jsou již čtvrtým rokem „stabilně šťastní“ a jsou na 70. místě ze 140 měřených zemí.

„Je to poněkud deformovaná myšlenka ohledně štěstí - v zemi probíhá válka, Krym je připojen, obtížná finanční situace a neexistují žádné zvláštní vyhlídky. Domnívám se, že 70. místo je spíše obrannou reakcí občanů, kteří se snaží nebrat si globální problémy k srdci. Pokud jde o naše sousedství s Gabunem, Salvádorem a Ghanou, je to jednoznačně důkaz, že stát, navzdory domněnce „evropanství“, pochoduje špatným směrem. Chtěli bychom být bok po boku s Finskem, Dánskem a Švédskem, ale dostáváme pouze třetí, rozvojový svět. Potřebuje někdo v Evropě takový stát? Je čas začít si dělat starosti,“ řekl „Vestím“ ekonom Alexej Plotnikov.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ua, foto: arch.)