Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský analytik: Pět let po Majdanu a žijeme jak v Africe

Ukrajinský analytik:  Pět let po Majdanu a žijeme jak v Africe

Ruslan Bortnik v rozhovoru pro ukrajinský web golos.ua řekl, že žádné sliby politiků po Majdanu nebyly splněny, naopak lidé chudnou a život na Ukrajině se blíží africkému scénáři.

Ilustrační foto
28. listopadu 2018 - 07:22

„Pomajdanské období je smutné období, politici slíbili všem Ukrajincům rychlý ekonomický růst, zvýšení platů a důchodů a mnoho pozitivních a povzbudivých věcí. Uplynulo pět let, ale Ukrajina se nedostala do Evropské unie, ale spíše se od ní vzdaluje, úřady prosí o neustálé půjčky od MMF a dalších zahraničních finančních institucí, válka v Donbassu nadále probíhá, jen změnila název - od ATO k OOS, platby za komunální služby neustále rostou, lidé jsou ožebračováni,“ je shrnuto v článku.

„Většina reforem má negativní výsledky,“ říká Bortnik.

„Po zdravotnické reformě se v dolarovém vyjádření snížilo financování zdravotní péče o polovinu oproti roku 2013. Masivní epidemie spalniček, neštovic, dalších nemocí, pokles na 50 tisíc lékařů na Ukrajině za poslední čtyři roky. Zvýšení počtu pacientů na kardiovaskulární onemocnění, tuberkulózu,“ hodnotí zdravotnictví Ruslan Bortnik,  ředitel Ukrajinského institutu pro analýzu a řízení.

„Pokud jde o reformu soudnictví, neposkytla žádný výsledek. V této části byly přijaty čtyři zákony, soudy byly závislými i korupčními a to bohužel zůstalo i dnes,“ kritizuje Ruslan Bortnik a pokračuje,“reforma proti korupci je mluvení do větru. Nové protikorupční orgány současně již zkonzumovaly čtyři miliardy hřiven, a navzdory četným prohlášením v médiích, žádný z největších korupčníků  se za tuto dobu nedostal za mříže. Dokonce i v době uprchlého Janukovyče byl boj proti korupci hmatatelnější.“

„Co se týče situace v oblasti bydlení a komunálních služeb, jedná se o jednu z nejvíce zkorumpovaných sfér, od nejvyšších vrstev až po nejnižší úrovně - soukromé podniky, které dodávají teplo našim městům  za zcela šílené mimoevropské ceny, celý systém je zcela zničen,“  rozhořčeně popisuje situaci Ruslan Bortnik.

„Vidíme, že v zemi není žádný mír, protože válka pokračuje. Můžeme také vidět, že společnost je rozdělena a stále více rozdělena do různých sociálních skupin - jazykem, názory na historii a orientaci zahraniční politiky, názory na církev.

Pohybujeme se podle afrického scénáře, kdy demoralizovaná, segmentovaná společnost není schopna   situaci řešit. Vv takovém světě žijeme pět let po Maidanovi,“ dodává Bortnik.

(rp,prvnizpravy.cz,golos,foto:arch.)