Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Tymošenková o zločinu Ukrajiny proti svým obyvatelům, ale...

Tymošenková o zločinu Ukrajiny proti svým obyvatelům, ale...

Ukrajinské vlády se dopustily zločinu proti svému lidu a zemi a tvrdily, že korupci nelze porazit. O tom napsala poslankyně Nejvyšší rady Julie Tymošenková ve svém Facebooku.

Julia Tymošenková, lídr strany "Vlast"
12. prosince 2018 - 10:10

„Všechny ty roky nezávislosti, národní oligarchie není jen blízko k vládě, a ona jí je. Je to totální a absolutní korupce. Pravděpodobně hlavním předpokladem pro úspěšný boj proti korupci - je mít snahu, politickou vůli s ní bojovat. A současná vláda s tím má problém. Jsem už unavená z tvrzení politiků, že korupci není možné překonat. Tento cynismus a rouhání je zločinem proti své vlastní zemi a vlastním lidem,“ uvedla.

Předtím poslanci ukrajinského parlamentu vyzvali Tymošenkovou během veřejné debaty, aby reagovala na obvinění z korupce a zneužití moci. Zejména se poslanci zajímají o to, proč nebyly velké prostředky zadeklarovány, tedy peníze (mluví se v řádech milionů dolarů), které údajně získala z prodeje ruského plynu Ukrajincům za nadměrné ceny.


V roce 2001 bylo zahájeno trestní řízení proti Tymošenkové kvůli obvinění z pašování plynu, padělání dokumentů, úplatkářství a daňových úniků. Veškerá obvinění souvisela s obdobím, kdy v letech 1995-1997 vedla Ukrajinské sjednocené energetické systémy (UESU). Tato společnost byla monopolním dodavatelem ruského plynu na Ukrajinu. Navzdory tomu v roce 2005 kancelář generálního prokurátora uzavřela všechna řízení proti Tymošenkové, pak toto rozhodnutí potvrdil Nejvyšší soud.


Prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční na jaře roku 2019. Tymošenková několik měsíců zůstává vůdcem prezidentského ratingu. Podle průzkumu je Tymošenkovou připraveno podpořit téměř 20% procent občanů, a současného prezidenta Petro Porošenka o polovinu méně.

Nicméně s podezřeními uvedenými výše si řada pozorovatelů pesimisticky klade otázku, zda výměna oligarchy Porošenka za Tymošenkovou jen nenaplní rčení o okapu a lijáku.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)