Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Němečtí politici odmítli hrozbu NATO vůči Rusku!

SZ: Němečtí politici odmítli hrozbu NATO vůči Rusku!

Berlín je znepokojen osudem smlouvy INF a generální tajemník NATO pouze lije olej do ohně, napsal Süddeutsche Zeitung.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
10. ledna 2019 - 10:15

Několik německých politiků při rozdílnosti v detajlech se shoduje, že je nevhodné vyhrožovat Rusku vojenskými důsledky, že by dohoda mezi Washingtonem a Moskvou měla být zachována a hromadění zbraní v duchu studené války nelze připustit - stejně jako rozmístění jaderných střel v Německu.

Možné zhroucení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) vyvolává u Berlína nervozitu, ačkoli bylo časové ultimatum dáno Rusku, napsal německý deník Süddeutsche Zeitung.

Na začátku prosince Spojené státy daly Rusku 60 dní, aby zachránilo smlouvu INF, připomněl deník. Také z hlediska NATO Rusko roky porušuje smlouvu, nasazuje raketové systémy 9M729 a tím podkopává základy jaderného odzbrojení v Evropě (Rusko nejen odmítlo ultimátum, ale trvá na tom, že uvedená střela neporušuje smlouvu INF - pozn. red.).

Ukončení dohody mezi Spojenými státy a Sovětským svazem podepsané v roce 1987 by mohlo vést k diskusi o novém zbrojení, především v Německu, uvedl autor článku Daniel Brössler. Před třiceti lety rozhodnutí NATO vedlo l zintenzivnění mírového hnutí v zemi a přinutilo stovky tisíc lidí, aby se vydaly do ulic.

Nedávno generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přilil olej do hry ohnivých myšlenek souvisejících s obnovením zbrojení. Řekl německé zpravodajské agentuře, že pokud se Rusko nevzdá svých křídlatých raket 9M729 (v západní verzi SSC-8), aliance „nezbude, než reagovat". Podle něj existuje mnoho různých způsobů. Přestože Stoltenberg tyto metody nevyčíslil, jeho výrok vyvolává otázky, zda v Evropě nebudou znovu nasazeny rakety, napsaly noviny. Dosud smlouva INF zakázala Spojeným státům a Rusku, aby vlastnily, vyráběly a testovaly řízené pozemní střely  středního a krátkého doletu, tzn. od 500 do 5500 km.

Zatím vše probíhá jako dříve, kancléřka Angela Merkelová se může snažit udržet si od tohoto citlivého tématu odstup. Podle oficiálního zástupce německé vlády Steffena Seiberta ještě 60denní lhůta ještě neuplynula - připomněl to v souvislosti s otázkou potenciálního nasazení jaderných střel v Německu. Rusko má stále možnost něco udělat a je vyzváno, aby „konalo konstruktivně a obnovilo loajalitu vůči smlouvě", zdůraznil Seibert. Další rozhodnutí německé vlády budou vyhlášena po vypršení daného termínu a Berlín bude samozřejmě pečlivě koordinovat svůj postoj se spojenci v NATO.

Tato otázka musí být nejprve schválena v rámci německé vlády. Německý ministr zahraničí Heiko Maas věří, že Rusko by mělo něco udělat. Již před příchodem nového roku zdůraznil, že „jaderné zbraně - to je rozhodně špatná odpověď". Logika náruůstu zbraní má své kořeny v studené válce a nemůže pomoci „nalézt odpověď na dnešní otázky", je přesvědčen Maas.


Tato poměrně jasná slova německého ministra zahraničí mohou být prologem konfliktu ve vládnoucí koalici, pokud skutečně příjde diskuse o problému navyšování zbrojení, věří Süddeutsche Zeitung. Maas již zažívá tlak politiků své vlastní frakce, protože se obává, že jeho postoj by mohl poškodit obraz SPD jako mírové strany.

Takže místopředseda frakce Rolf Mützenich odpověděl na slova Stoltenberga jednoznačnou kritikou. „Hrozby generálního tajemníka NATO vojenskými důsledky jsou vzhledem k současné situaci nevhodné," uvedl politik. V obraně nevidí žádné strategické mezery. Kromě toho vzhledem k přítomnosti nových jaderných systémů na moři je současná situace nesrovnatelná s tím, co se stalo v 70. až 80. letech. „Spíše musíme reagovat na návrat k jadernému myšlení se zdrženlivostí", naléhá Mützenich.

Předseda výboru pro zahraniční politiku Bundestagu Norbert Röttgen řekl: „Rozhovory, které předpokládají zhroucení smlouvy INF, považuji za nesprávné a hloupé." Podle publikace lze toto chápat jako kritiku Stoltenberga - nebo Maase, který už nyní hovoří proti navyšování zbraní. Rottgen trvá na tom, že v tomto okamžiku je nutné udělat vše, co je možné, aby se zachovala smlouva INF a použily se mechanismy řešení konfliktu, které jí byly poskytnuty. Spojené státy i Rusko by měly mít zájem o pokračování dohody. Problém spočívá především v zapojení dalších mocností, tvrdí politik. Například Čína není touto dohodou vázána.


Německý ministr zahraničí Maas již v Radě bezpečnosti OSN oznámil, že hodlá mluvit o odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Podle místopředsedy frakce Svobodných demokratů Alexandra Grafa Lammsdorffa je navíc třeba provést "kyvadlovou diplomacii" mezi Washingtonem a Moskvou.

Rusko a Spojené státy by měly umožnit přístup k inspekcím, řekl Stefan Liebig, zástupce levice, který se specializuje na otázky zahraniční politiky. Z jeho pohledu by měl Heiko Maas hovořit přesně o tom. Ministr zahraničí by navíc měl „jasně vyloučit možnost nasazení raket středního doletu v Německu", citoval Süddeutsche Zeitung levicového politika.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)