Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

SZ: Duda poškozuje Polsko a štípe NATO s Trumpovou podporou

SZ: Duda poškozuje Polsko a štípe NATO s Trumpovou podporou

Současný polský prezident Andrzej Duda poškozuje svou vlastní zemi, píše německý list Süddeutsche Zeitung.

Andrzej Duda a Donald Trump
29. června 2020 - 04:20

Podle korespondenta Stefana Korneliuse, dohodou s Donaldem Trumpem o dvoustranné vojenské spolupráci, polský vůdce oslabuje a rozděluje NATO, což rozhodně nemůže být v zájmu Polska.

Polský prezident Andrzej Duda s pomocí svého amerického protějšku Donalda Trumpa rozděluje NATO a tím oslabuje alianci, píše německý Süddeutsche Zeitung. Navíc z historických příčin to v žádném případě nemůže být v zájmu Polska, je přesvědčen autor článku Stefan Kornelius.

Německý novinář zdůrazňuje, že polské národní trauma spojené s rozkolem rozdělením země vytváří zvýšenou potřebu bezpečnosti. V EU sotva existují jiné státy, s výjimkou pobaltských států, u nichž historická trauma proniká do současné politické agendy.

Nedělní prezidentská volba je také poznamenána potřebou bezpečnosti a snahou u izolovat se od ostatních. Zároveň lze snadno manipulovat s vnímáním hrozby, jak ukazuje vládní strana „Právo a spravedlnost“, která učinila ústředním tématem své volební kampaně obranu tradičních hodnot a veřejného modelu před liberální společností tolerantní k genderu.

Ukázalo se, že otázka komunity LGBT a práva na jiný životní styl byly zakotveny do dobře zavedených hrozivých scénářích, které poskytují straně většinu, zejména mezi katolickou a venkovskou populací.

Současně Polsko našlo „trochu míru“ v klasické bezpečnostní politice, píše Stefan Kornelius. Účast v NATO je vážná a solidarita v rámci aliance je hmatatelná. Podle novinářů se zvýšená pozornost USA na vojenskou spolupráci prostřednictvím NATO vyrovnává se zmírněním strachu z ruské agrese.

Podle něj je populace Polska znepokojena ruskými cvičeními v Bělorusku, rozmístěním raket s jaderným potenciálem v Kaliningradu a nestabilitou v sousední Ukrajině. Většina uprchlíků přichází do Polska z druhé strany hranice, z Donbasu.

Nyní, když se několik dní před volbami setkal v Bílém domě současný polský prezident Andrzej Duda s americkým vůdcem Donaldem Trumpem, který mu dával nepříjemné rady ohledně voleb, jde nad rámec všech politických pravidel a demokratické slušnosti, zdůrazňuje autor článku. V případě Trumpa je však na ni již každý zvyklý - jako v případě „Práva a spravedlnosti“.


Trump však udělal vážnou chybu, když hovořil s Dudou o vyhlídkách na rozmístění těch amerických vojáků, které se chystal stáhnout z Německa, do Polska, píše Süddeutsche Zeitung.

Trump a jeho bezpečnostní poradce, který se nyní „zběsilě“ snaží najít ospravedlnění pro přerozdělení vojsk, vyvinuli vlastní zvláštní logiku, podle níž si Spojené státy zachovávají svoji vojenskou sílu v Evropě - pouze Německo bude „potrestáno“ za svou neochotu platit za obranu. Naopak Polsko bude odměněno.

Takové bezohledné výpočty nejsou pro NATO ani Polsko dobré, zdůrazňuje korespondent. Trvalé rozmístění amerických jednotek v zemi by mohlo být poslední kapkou k roztržení smlouvy mezi Ruskem a NATO, a tím by Evropu připravilo o „poslední prvek zadokumentované bezpečnosti“, varuje Cornelius.

V takové případě bude Polsko středem konfliktu, který jen stěží hledá. Kromě toho Trumpův obscénní návrh ještě zhoršuje rozkol NATO, protože americký prezident chce s Polskem uzavřít vlastní bezpečnostní dohodu. „To je absurdní," upozorňuje autor článku.

Uzavřením vlastní dvoustranné smlouvy USA a Polsko vynesou ortel nedůvěry k NATO a zničení aliance, uvádí. V této situaci budou bezpečnostní ztráty pro Polsko nesrovnatelné. Takže svojí cestou do Washingtonu Duda tlačí svojí zemi do vážného konfliktu.

Výsledkem je, že Polsko, zaměřené na stabilitu pomocí Spojených států, tlačí Evropu k rozkolu - akce polského prezidenta vedou k takovému obratu, zdůrazňuje korespondent Süddeutsche Zeitung.

K článku je nutné poznamenat, že obecně NATO vytvořilo naprosto zbytečně z Ruska „nepřítele“ a svojí agresivní činnosti dotlačuje Moskvu k reakci, která je pak vykládána jako „agresivita“ Ruska. V tomto prostředí a vzhledem k špatným vztahům s USA má Německo ambici se stát nejen ekonomickým „motorem“ EU, ale také vojenským. Na to však potřebuje čas a investice do armády a zbrojení. Proto ho Trumpovo rozhodnutí přemístit část vojáků do Polska nemile překvapilo – je to příliš brzo. Navíc Francie dala jasně najevo, že nehodlá svůj jaderný potenciál podřídit Evropě a už vůbec ne Německu (s Velkou Británií s jejím zažitým antigermanismem se nedalo počítat) a otázka vlastní evropské armády je oddalována.

Druhým aspektem protipolských nálad v Německu je ambice Polska stát se exkluzivním dodavatelem amerického břidlicového plynu do střední a východní Evropy. To zase narušuje německé byznys plány na zisky přerozdělování (reverzně) svého – převážně ruského – plynu. V neposlední řadě by si i vedení EU mělo uvědomit, že neustálým moralistním kopání do Polska donutilo tuto zemi se stále častěji obracet k Spojeným státům. A to přesto, že nacionalistické, netolerantní a bigotní vedení ve Varšavě si jistě kritiku zaslouží.

Nicméně nebo právě proto má komentátor Süddeutsche Zeitung pravdu, že aktivní kroky současného polského vedení směřují k rozkolu jak Evropy, tak NATO. Ovšem jinou otázkou je, jak se to má hodnotit.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)