Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Švédské strany před volbami: Nechceme Nord Stream-2!

Švédské strany před volbami: Nechceme Nord Stream-2!

Nejvlivnější švédské strany chtějí zablokovat výstavbu plynovodu Nord Stream-2, uvedla rozhlasová stanice Sveriges Radio.

Z výstavby plynovodu
6. září 2018 - 07:20

Pro dosažení tohoto cíle švédské politické strany podpoří změny evropských právních předpisů zaměřených na tento energetický projekt. Ale na nějakou akci není  mnoho času: počátek projektu je plánován na letošní rok.

„Nord Stream - 2 je špatný návrh jak z hlediska energetické politiky a ekologie, tak z hlediska bezpečnostní politiky. My, ze strany Střední koalice, jsme se velmi snažili zastavit tento projekt všemi možnými prostředky, "uvedla Karin Enströmová, poslanec EU a bývalá švédská ministryně obrany.

Navíc podle politických stran existují i jiné důvody pro zastavení pokládání plynovodů. Zejména EU usiluje o zvýšení podílu obnovitelné a čisté energie, zatímco zvýšení úrovně závislosti na fosilních zdrojích je krokem opačným směrem.

Švédské politické strany z důvodu bezpečnosti nechtějí, aby Rusko „pracovalo“ blízko pobřeží Švédska.

„Rusko nerespektuje mezinárodní právo. Viděli jsme to v Gruzii, viděli jsme to na Ukrajině a na krymském poloostrově. Proto je důležité najít jiné způsoby, jak vyrábětt elektřinu, aniž bychom se stávali závislými na Rusku, "uvedl evropský poslanec Evropského parlamentu z Křesťanské demokratické strany Švédska Lars Adaktusson.

Problémem však je, že v praxi je obtížné zastavit projekt. Na dně Baltského moře již prochází "Nord Stream - 1", a tady mezinárodní právo nefungovalo. Právě z tohoto důvodu Evropská komise navrhla změnit právní předpisy týkající se podobných projektů, aniž by příliš skrývala, že se snaží zastavit Nord Stream-2.

„Ve Švédska jsme se setkali s obtížemi při uplatňování mezinárodního práva na blokování tohoto potrubí. Takže si myslím, že je správné, aby Evropská komise předložila návrh, jehož prostřednictvím bude možné dosáhnout cílů v oblasti energetiky a klimatu, jakož i na posílení pozice z hlediska bezpečnosti“, řekl předseda Strany zelených v Radě pro evropské záležitosti Jonas Eriksson.


Bez ohledu na výsledky voleb, které se konají v neděli, Švédsko podpoří tento návrh Evropské komise. Člen Rady pro záležitosti Evropské unie a zástupce Levicové strany Jens Holm, je přesvědčen, že projekt Nord Stream-2 bude zablokován.

"Pokud chceme zastavit dovoz zemního plynu do Evropy, můžeme to udělat. Je třeba najít právní prostor pro to nebo vydat nové zákony. Není to nic složitého, "tvrdí poslanec.

Nicméně je třeba jednat rychle: Dokončení prací na plynovodu je naplánováno na začátek roku 2020, připomíná Sveriges Radio.

(rp,prvnizpravy.cz,Sveriges Radio,foto:arch.)