Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Skotský lídr: Volby nám daly mandát na nové referendum o nezávislosti!

Skotský lídr: Volby nám daly mandát na nové referendum o nezávislosti!

Zatímco Boris Johnson nadšeně prohlásil, že jeho vláda volbami získala mandát na provedení brexitu, první skotská ministryně uvedla, volby poskytují Skotsku mandát na nové referendum o nezávislosti.

Nicola Sturgeonová, první ministrtyně Skotska
13. prosince 2019 - 10:15

Předčasné volby do britského parlamentu jasně vyhrála Konzervativní strana Borise Johnsona, zastánce rychlého vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Naopak pro opoziční labouristy to byla katastrofa, která povede k odchodu Jeremy Corbyna.

Do všeobecného nadšení toryů, které vyjádřil i americký prezident Donald Trump, podporující brexit, a slibující novou „skvělou“ obchodní dohodu s Británií, zazněly i skřípavé tóny.

První skotská ministryně, vůdkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová totiž slíbila, že bude požadovat od Londýna, aby měli Skotové zákonné právo uspořádat referendum o nezávislosti země ve světle úspěchu její strany v předčasných parlamentních volbách 12. prosince. Řekla to v pátek během sčítání hlasů voleb, během níž SNP již vykázala lepší výsledky, než v předchozích volbách v roce 2017, a směřuje k tomu, aby se stala prakticky jediným zástupcem zájmů Skotska v britském parlamentu.


„Nyní máme mandát nabídnout obyvatelům Skotska možnost volby ohledně vlastní budoucnosti," uvedla ve vysílání Sky News.

„Premiér Boris Johnson má mandát k odchodu Velké Británie z Evropské unie. Ale kategoricky nemá mandát k odchodu Skotska z EU,“ zdůraznila Sturgeonová a připomněla, že v referendu v roce 2016 Skoti hlasovali proti Brexitu.

V roce 2014 se konalo referendum o skotské nezávislosti. V něm se 55% jejích účastníků vyslovilo ve prospěch zachování spojenectví mezi Edinburghem a Londýnem. Vládnoucí SNP v regionu však využila výsledky obecného britského referenda o dalším členství v EU, ve kterém obyvatelstvo Skotska na rozdíl od Velké Británie brexit z větší části nepodporovalo. Tato okolnost dala podnět k posílení myšlenky nového referenda o nezávislosti, které by měla Sturgeonová uspořádat před ukončením pravomocí současného skotského parlamentu v roce 2021.

(kou, prvnizpravy.cz, news.sky.com, foto: arch.)