Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Šéf OMV vyzval k reakci na hrozby USA proti Nord Stream 2!

Šéf OMV vyzval k reakci na hrozby USA proti Nord Stream 2!

Vedoucí rakouské ropné a plynové společnosti OMV Rainer Seele uvedl, že je třeba „politicky reagovat“ na americké hrozby uvalit sankce vůči společnostem zapojených do výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Ilustrační foto
31. července 2020 - 10:10

Jeho slova citoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Reakce na tento tlak, podle Seeleho, určí do jaké míry může Evropa bránit svou suverenitu, zejména pokud jde o dodávky energie.

„Jako evropská společnost očekáváme přijetí politických opatření zaměřených na to, aby Evropa neztratila svou atraktivitu jako místo pro investice,“ uvedl šéf korporace.

Zároveň se frakce Svobodné demokratické strany (FDP) v Bundestagu obrátila s protestem proti připravovaným sankcím k americkým senátorům.

Senát USA minulý týden schválil rozpočet na obranu na rok 2021, který obsahuje další sankce vůči Nord Stream 2. Washington zároveň podle zpráv německých médií zvýšil tlak na evropské společnosti zapojené do výstavby plynovodu. Podle Die Welt vedly Spojené státy přímé videokonference s dodavateli Nord Stream 2, aby „poukázaly na dalekosáhlé důsledky“ jejich další účasti na projektu.


Zároveň však německé orgány pravidelně prohlašují, že odmítají extrateritoriální sankce proti společnosti Nord Stream 2.

Projekt Nord Stream 2 zahrnuje výstavbu plynovodu s kapacitou 55 miliard kubických metrů ročně z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Realizuje ji společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem - společností Gazprom. Evropští partneři - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall - financují projekt celkem 50%, tj. až 950 miliony eur. 

Proti projektu se tvrdě staví Spojené státy, které propagují svůj zkapalněný zemní plyn do EU, stejně jako Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z přepravy ruského paliva. Spojené státy v prosinci uložily sankce proti společnosti Nord Stream 2 a požadovaly, aby společnosti okamžitě zastavily pokládku. Švýcarská Allseas téměř okamžitě pozastavila svou účast na těchto pracích. Rusko opakovaně zdůrazňovalo, že se jedná o komerční projekt, který je pro Evropu prospěšný.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto. arch.)