Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Rusko se podrážděně ohradilo proti britským novinám!

Rusko se podrážděně ohradilo proti britským novinám!

Britský bulvár Express vydal článek o tom, jak Su-27 zachytil americké průzkumné letadlo nad Černým mořem, aniž by se zmínil o tom, že k incidentu došlo u hranic ruského vzdušného prostoru.

Jak se Su-27 přiblížil k americkému špionážnímu letounu
8. listopadu 2018 - 11:05

Materiál byl publikován pod nadpisem „Ať se chovají slušně": Spojené státy zuří kvůli nebezpečnému zachycení". Přičemž v článku není citace o „zuřivosti" ani o „slušném chování ".

Publikace tvrdila, že ruská stíhačka Su-27 provedla vysokorychlostní let přímo před elektronickým průzkumným letounem EP-3E Aries amerického námořnictva a vytvořila tak  „riziko pro piloty" a „turbulenci". Současně autor tohoto materiálu mlčel o tom, že se americké letadlo se blížilo k ruským hranicím a pokračovalo v pohybu směrem k vzdušnému prostoru země. Su-27 byl nucen přiblížit se k průzkumnému letadlu, aby ho identifikoval a vyzval k respektování vzdálenosti.


Jak bylo popsáno na ruském ministerstvu obrany, posádka ruské stíhačky jednala v souladu se všemi nezbytnými bezpečnostními opatřeními. V článku se tom nic nenapsalo. Namísto postoje Moskvy v něm bylo dáno posouzení amerických orgánů, zda měl ruský pilot právo být „v mezinárodním vzdušném prostoru". V ruské Státní dumě označili zachycení průzkumného letadla amerického námořnictva za jasnou lekci.

V publikaci se také uvedlo, jako pěkná tečka, že britský ministr obrany Gavin Williamson podporuje NATO v souvislosti s „rostoucím znepokojením" nad činností Ruska.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, ria.ru, foto: us navy)