Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Otrava v Amesbury může souviset s MS ve fotbale!

Rusko: Otrava v Amesbury může souviset s MS ve fotbale!

Moskva bude vyžadovat od Londýn důkaz o zapojení do otravy dvou lidí s nervově-paralytickou látkou v britském Amesbury. Přičemž jedna z obětí na otravu v neděli zemřela.

Ilustrační foto
9. července 2018 - 11:05

Uvedl to pro list Izvestia stálý zástupce Ruska v OPCW Alexander Šulgin.

Diplomat popřel, že by Spojené království oznámilo OPCW incident. Současně poznamenal, že Rusko nabídlo pomoc při vyšetřování případu, ale britská strana všechny návrhy „arogantně" odmítla.

Šulgin rovněž nevyloučil, že tento incident souvisí se Světovým pohárem ve fotbale 2018 a  připomněl i summit prezidentů Ruska a Spojených států Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách.

„Je těžké zbavit se myšlenky, že to všechno bylo naplánováno a úmyslně se hodilo, aby se zhoršila mezinárodní situace a poškodila důvěryhodnost Ruska a jeho vztahů s ostatními zeměmi," uzavřel ruský zástupce.


Incident v Amesbury

Ráno 4. července britská policie oznámila "vážný incident" ve městě Amesbury. Podle počátečního prohlášení policie místní obyvatelé, britští občané 44letá žena a 45letý starý muž byli zraněni a zpočátku se předpokládalo, že byli otráveni v důsledku užívání drog. Nyní odborníci provádějí další výzkum a zjišťují příčiny otravy. Policie zatím nedokáže s jistotou říci, zda byl incident zločinem.

V neděli večer Scotland Yard oznámil, že zemřela oběť otravy Dona Sturgesová v okresní nemocnici v Salisbury. Muž zůstává v kritickém stavu. Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila je je „šokována“ a vyjádřila svoji hlubokou soustrast.

V Scotland Yardu tvrdí, že oběti byly otráveny stejnou substancí jako bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Zatímco Londýn obviňuje (bez důkazů) z otravy Rusko, Moskva to kategoricky popírá.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)