Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Rusko obvinilo USA ze zasahování do suverenity Venezuely!

Rusko obvinilo USA ze zasahování do suverenity Venezuely!

Ruské ministerstvo zahraničí velmi ostře odsoudilo pokusy USA vytvořit alternativní venezuelskou vládu.

Nicolas Maduro, prezident Venezuely
11. ledna 2019 - 11:05

„Hanebná linie Washingtonu na neústavní formování alternativních venezuelských vládních struktur, se snaží ignorovat realitu, označovat některé venezuelské úřady za legitimní a popírat ostatní, prodlužování sankcí, vedoucí ke zhoršení sociálně-ekonomické situace a údery do kapes obyčejných Venezuelců, je neskrývaný zásah do svrchovanosti Venezuely," uvedlo v komentáři na internetových stránkách ruské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo zahraničí dodalo, že není možné vyvolávat další rozkol ve venezuelské společnosti.

Předtím americký ministr zahraničí Mike Pompeo telefonicky projednával situaci ve Venezuele s předsedou opozičního Národního shromáždění republiky Juanem Guaidó, který před pár dny usedl do čela parlamentu země.

Národní shromáždění nemůže nyní přijímat politická rozhodnutí: místo toho venezuelský prezident Nicholas Maduro svolal „národní ústavní shromáždění“, které je plně kontrolováno vládou. Jednalo se o důsledek vnitřního konliktu této ropné země, kde má "protichávezovská" opozice, mnohdy reakční, značnou podporu ze zahraničí.

Pompeo vyjádřil Guaidóvi podporu.


„Je třeba podporovat hledání vnitřní dohody, sjednocení vlády a opozice s cílem snížit napětí, zlepšit situaci v zemi a řídit stát na jednotných principech. Samozřejmě za předpokladu, že ústava a současná legislativa jsou nepostradatelné pro všechny politické síly země," uvedlo ruské ministerstvu zahraničí.

Venezuelská krize

V květnu proběhly ve Venezuele prezidentské volby. Současná hlava státu Nicolas Maduro získal téměř 6,2 milionu hlasů a jeho hlavní rival Henri Falcón z opoziční strany „Progresivní avantgarda“ 1,9 milionu.

Více než 20,5 milionu lidí bylo přizváno k hlasování, účast činila 45,99%. Ve čtvrtek Maduro složil přísahu.

Organizace amerických států (OAS) neuznala pravomoci zvoleného prezidenta a Paraguay přerušila diplomatické vztahy s touto zemí. Předtím bylo neuznání Madurova nového prezidentského období vyhlášeno členy latinskoamerické skupiny „Lima Group" (s výjimkou Mexika).

Spojené státy také přijaly podobnou postoj, ve Washingtonu zvyšují sankce a vyvíjejí tlak na Caracas. Prezident Donald Trump rovněž několikrát hovořil o vojenském zásahu, před čímž Rusko vydalo silné varování.

Jedná se o tentýž mustr, kdy se nejdříve vytvoří z opoziční vůči USA země "zlosyn", aby se následně prudce zhoršila ekonomická situace a vytvořil stav, který jakoby vyžaduje zásah zvnějšku (formou pomoci žoldákům) nebo zkorumpované armády. To samé se v různých podobách odehrávalo v Chile, Hondurasu, Panamě, Guatemale, Nikaragui atd.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)