Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Rusko obvinilo Trumpa ze snahy ukořistit si Měsíc a jiné planety!

Rusko obvinilo Trumpa ze snahy ukořistit si Měsíc a jiné planety!

Na obzoru se rysuje nový spor, který ačkoliv vypadá jako ze žánru science-fiction, nese sebou vážné důsledky budoucího tvrdého boje o zdroje ve vesmíru a o dominaci ve vesmíru.

Donald Trump, americký prezident
8. dubna 2020 - 03:20

Ruský Roskosmos tvrdí, že vyhláška podepsaná Donaldem Trumpem o právu USA na zdroje Měsíce ve skutečnosti znamená zabavení území jiných planet, a nevede ke spolupráci zemí světa.

Vyhláška amerického prezidenta Donalda Trumpa o podpoře komerčního osvojení si zdrojů na Měsíci a dalších nebeských těles je pokusem přivlastnit si tento prostor. S odkazem na zástupce vedoucího společnosti Roskosmos pro mezinárodní spolupráci Sergeje Saveljeva to uvedl portál „rbc.ru“.

Poznamenal, že „agresivní plány skutečného zachvácení území jiných planet stěží přivedou země k plodné spolupráci.“ "V historii už byly příklady, kdy se jedna země rozhodla začít obsazovat území pro své vlastní zájmy – a každý si pamatuje, co z toho vzešlo," varoval Saveljev.

Dekret podepsaný Trumpem uvádí, že „Američané musí mít právo provádět komerční výzkum, těžbu a využívání zdrojů ve vesmíru v souladu s platnými zákony“. Spojené státy považují vesmír za jedinečný prostor pro lidské činnosti, ale nepovažují ho za veřejným majetkem, proto plánují „stimulovat mezinárodní podporu těžby a využívání zdrojů ve vesmíru“.


„Zatímco celý svět bojuje s koronavirem na Zemi, Trump se svým dekretem pokouší zmocnit se vesmíru. To není vtip. Trumpův dekret uvádí, že Měsíc a další nebeská tělesa nejsou veřejným majetkem (což je dosud předmětem globálních dohod s certifikací OSN) a že Američané mají nyní výlučná práva na jejich osvojení v souladu s „platnými (čti - americkými) právními předpisy,“ reagoval rozhořčeně předseda ruského zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačev na facebooku.

Ostatní mají „stát, mlčet, a bát se“, napsal senátor.

Podle něj transatlantická vzájemná odpovědnost rozdělila svět na výjimečné a nevýlučné, hodné a nehodné, na ty, kteří mají právo na všechno a nemají právo na nic.

„Nyní se spojenci budou muset vzdát svých práv - tentokrát společného prostoru. Budou opravdu znovu mlčet, ztuhnutí v poslušnosti."

„My jsme neztuhli a určitě nebudeme mlčet. Nemáme žádné právo se sklonit. Ano, a naše výchova je jiná, ani předtím jsme se neohýbali,“ dodal varovně.


USA rovněž neuznávají Dohodu o činnosti států na Měsíci a jiných nebeských tělesech, která byla přijata rezolucí Valného shromáždění OSN v roce 1979, podle níž se studium přírodního satelitu Země stává majetkem lidstva a provádí se v zájmu všech zemí.

Kvůli pandemii koronaviru se NASA 20. března rozhodla pozastavit montáž všech kosmických raketových systémů (SLS) a kosmických lodí Orion, které by měly letět na Měsíc a Mars. Trump požadoval, aby před rokem 2024 američtí astronauti letěli na Měsíc „za každou cenu“.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru,whitehouse, foto: arch.)