Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Rusko o příčině selhání americké protiraketové obrany v Saúdské Arábii

Rusko o příčině selhání americké protiraketové obrany v Saúdské Arábii

Americký systém protivzdušné obrany v Saúdské Arábii propustil desítky dronů a řízených střel, které zaútočily na saúdské rafinerie, kvůli nesrovnalostem s deklarovanými charakteristikami a nízkou účinností v boji proti malým leteckým cílům.

Putin nabídl Saúdům komplexy S-400
20. září 2019 - 10:10

Ruské televizi RT to uvedl zdroj z ruského ministerstva obrany.

Jak již dříve řekl americký ministr Mike Pompeo, „systémy protivzdušné obrany po celém světě někdy vykazují protichůdné výsledky“.

Takové výmluvy lze přijmout pouze tehdy, když mluvíme o jednom komplexu Patriot, uvedl zdroj obranného oddělení.

Podle něj byl díky Spojeným státům v severní Saúdské Arábii rozmístěn „silný systém protivzdušné obrany v oblasti s nepřetržitým radarovým polem“.


„Severní hranici Saúdské Arábie nyní pokrývá 88 amerických odpalovacích zařízení protiletadlových raketových systémů Patriot. Z těchto 36 má modifikace PAC-2 a dalších 52 je nejnovější PAC-3,“ uvedl zdroj a poznamenal, že v Perském zálivu u pobřeží Saúdské Arábie jsou další tři torpédoborce americké námořnictva vybavené raketovým obranným systémem Aegis a vyzbrojené 100 raketami modifikace SM-2.

Zdroj v ministerstvu dodal, že systémy „prostě nejsou připraveny odrazit masivní použití leteckého útoku nepřítele v reálné bojové situaci“.

14. září v Saúdské Arábii napadly drony dvě rafinerie státní společnosti Saudi Aramco, poté došlo k požáru v závodech.

Pompeo k tomu v komentáři řekl, že systémy protivzdušné obrany po celém světě fungují „s různým úspěchem“. Dodal, že „ani některé z nejlepších systémů na světě ne vždy zasáhnou cíle“. Což okamžitě vyvolalo množství otázek.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)