Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Poslanec: Reformy na Ukrajině? Cynický experiment na lidech!

Poslanec: Reformy na Ukrajině? Cynický experiment na lidech!

Kandidát na prezidenta Ukrajiny ze strany  Opozičního bloku Oleksandr Vilkul se domnívá, že reformy v zemi, zejména ve zdravotnictví a vzdělávání, jsou „cynickými experimenty na lidech".

Oleksander Vilkul, kandidát Opozičního bloku
11. ledna 2019 - 10:10

„Nejsou to reformy, to jsou cynické pokusy na lidech. K čemu jsou nutné reformy? K trvalému zlepšování kvality života obyčejných Ukrajinců, to je hlavní cíl. A co se dnes děje? Zeptejte se našich občanů,“ citovalo Vilkula vydání „Segodňa“.

Poslanec zejména hovořil o reformě zdravotnictví, kterou provedli na Ukrajině v roce 2018. Jak uvádí několik médií, poskytuje zásadní změnu ve schématu financování polyklinik. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo seznam služeb, které občané Ukrajiny budou moci přijímat jako součást bezplatného balíčku zaručeného státem. Obsahuje pouze základní analýzy a manipulace. Dokonce i každoroční fluorografie je nyní k dispozici pouze těm, kteří jsou „vystaveni riziku“.


V roce 2018 začala také reforma primárního vzdělávání. Za jeho zahájení vytvořilo příslušné ministerstvo nový standard vzdělání. Podle věku studentů „nové ukrajinské školy" jak se stanou staršími, budou další úrovně vzdělávání reformovány. Nový zákon stanoví rozdělení sekundárního vzdělávání na tři úrovně: základní vzdělání trvající čtyři roky; základní sekundární vzdělávání trvající pět let; profil sekundárního vzdělávání trvající tři roky. Reforma má být dokončena v roce 2030.

(kou, prvnizpravy.cz, segodnya.ua, foto: arch.)