Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Norimberský proces v souvislostech

Norimberský proces v souvislostech

Prvnizpravy.cz přinesly v listopadu dva články o tom, že Německo bude investovat 85 milionů euro do stavebního zajištění nacistických památek v Norimberku,...

Část obžalovaných v Norimberském procesu
22. listopadu 2020 - 09:01

...a povzdech nad tím jak by aktéři mezinárodního Norimberského procesu asi byli nemile překvapeni tím, jak se Německo stará o nacistické památky.Zajištění monumentálních staveb té doby je v pořádku. Dokumentují nacionálně monumentální blbost Třetí říše. Samotný odkaz norimberského protinacistického procesu je ale diskutabilní, píše publicista František Roček.

Fenomén Norimberku

Nacistické tzv. norimberské zákony vyslaly v třicátých letech jasný signál o zrůdnosti nacistického režimu. Po válce shodou okolností soud válečných vítězů nad poraženým nacistickým režimem v Norimberku nazvaný obecně jako norimberský proces se měl zabývat zrůdnostmi nacistů.

S nadhledem mnoha desítek let od konce války zůstal norimberský proces jenom iluzí řádného procesu, který by zodpověděl základní otázky viny týkající se druhé světové války. Norimberský proces byl pohledem roku 1945 zcela účelovým, dočasným, provizorním, byl pouze reakcí na nacistické válečné činy.

Spoluúčast vítězných mocností na vzestupu nacistické moci byla taktně zamlčena.

Kultura kolektivní viny tehdy vedla k tomu, že nevzbuzovalo pohoršení plošné násilí i na straně protinacistické koalice, které pomyslně vyvrcholilo v Evropě zbytečnou plošnou likvidaci Drážďan v únoru 1945 anglo – americkým letectvem. Na diplomatické frontě současně došlo k odsouhlasení plošného odsunu německého obyvatelstva z ČSR, Maďarska a Polska.Jednostranný proces

Pokud jsou v současnosti v módě různé mezinárodní soudy, a jsou vztahovány k norimberskému procesu jako k inspiraci, a jako k precedentnímu aktu, jde o komedii. Norimberský proces byl jednostranný, účelový, byť postihoval primárního viníka - nacisty. Nezabýval se ale otázkou spolupachatelství, která je nepřehlédnutelná.

V politice velmocí platí napsaná dohoda: Budete zneužívat lidská práva ve svůj prospěch a my proti tomu nebudeme nic dělat, pokud nás necháte obchodovat a pokud nezpůsobíte agresivní činy, které by nám veřejnost vyčítala, že je nejsme schopni zastavit. Je to klasický syndrom Mnichova 1938. Hříchem Hitlera a spol. bylo, že jejich nacistickému režimu nestačila persekuce německých židů, okupace Rakouska a potom i Čech a Moravy.

Až do přepadení Polska německé násilí západním mocnostem nevadilo. Ozývaly se sice protesty, ale protesty aneb kecy nemají cenu ani použitého toaletního papíru.

Henri Kissinger (v Knize Umění diplomacie, 1996) na toto téma připomíná: „Aniž by si to západní demokracie uvědomovaly, pokoušely osud spoléháním se na nesmiřitelný ideologický konflikt mezi Stalinem a Hitlerem, provokování Stalina francouzsko – sovětským paktem, který zakazoval vojenskou spolupráci, vyloučení Sovětského svazu z mnichovské konference a poněkud problematickým zahájením vojenských rozhovorů se Stalinem teprve ve chvíli, kdy již bylo příliš pozdě, než aby mu zabránily v uzavření paktu s Hitlerem. Vůdcové demokracií mylně považovali Stalinovy neobratně formulované mírně teologické projevy za známku myšlenkové a politické nepružnosti. Avšak Stalinova nepružnost se omezovala jenom na komunistickou ideologii. Jeho komunistické přesvědčení mu umožňovalo mimořádně pružnou taktiku.“

S pomocí SSSR (Stalina) mohly být Hitlerovy snahy zablokovány. To se nestalo.

Ale o tom všem, tedy o napomáhání k trestným činům, se v Norimberku nejednalo.

Česká perlička

Pokud jde o samotný norimberský proces, píše se o něm jako o odhalení nacistických zvěrstev, ale z jednoho policejního hlášení ze severu Čech lze vyčíst i jiný názor na soudní mediální show v Norimberku:
K náladě obyvatelstva velitel stanice SNB Povrly štábní strážmistr Mašek poněkud rozmáchle napsal ve zpravodajském týdenním hlášení: „ … Obyvatelstvo nese s nelibostí vleklý norimberský proces, z kterého je spíše dělána nacistická propagace. Dále obyvatelstvo očekává, že vládní delegace se vrátí z Moskvy s dalším utužením přátelského poměru mezi ČSSR a SSSR.“

K tomu budiž pro dokreslení uvedeno, že v té době z obvodu (policejní) stanice SNB Povrly bylo odsunuto již 1770 Němců a zůstalo ještě 708. Aktuálně mělo být v tomto obvodu SNB 1438 Čechů, 308 Slováků a 2 ruští příslušníci.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)