Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

NI kritizoval amerického velvyslance za slova o „muzeálnosti" Tu-160

NI kritizoval amerického velvyslance za slova o „muzeálnosti" Tu-160

Americký časopis National Interest se skepticky postavil k slovům amerického velvyslance v Kolumbii Kevina Whitakera, který srovnal ruské strategické raketové nosiče Tu-160 s „muzejními exponáty".

Ruský strategický bombardér Tu-160
24. prosince 2018 - 11:05

Podle této publikace, vzhledem k současným schopnostem Tu-160 a zohlednění jejich nadcházející modernizaci na úroveň Tu-160M2, lze konstatovat, že tyto letadla budou v blízké budoucnosti stále aktuální.

Podle autora článku „v atmosféře politického póz" je třeba nejprve vzít v úvahu úroveň schopností ruských raketových nosičů, které byly uvedeny do provozu v roce 1987. Technologický věk nutně neznamená jeho zaostalost, uvedl National Interest. Publikace připomněla, že americké stíhačky stíhačky F-16, které jsou o deset let starší než Tu-160, jsou stále v provozu a očekává se, že zůstanou ve službě Spojených států až do čtyřicátých let 21. století (ostatně americký strategický bombardér B1-B byl uveden do provozu v roce 1985, což očividně svědčí o diletantismu zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí – pozn. red.).


Přičemž strategické bombardéry, jako je Tu-160, nemusí nutně odpovídat nejnovějším úspěchům leteckého průmyslu pro splnění svých bezprostředních úkolů, domnívá se autor článku. Tu-160 nese sebou hrozbu, protože jsou schopné "spolehlivě" dodat své bojové zatížení do cíle, což bylo prokázáno v Sýrii, napsal.

Navíc Rusko plánuje rozšířit svou flotilu raketových nosičů, napsal autor. Proto se v roce 2019 plánuje rozšířit výrobu modernizovaného Tu-160M2, který bude vybaven moderní avionikou a zdokonalenými motory, což je důkazem úspěchu základního modelu, poukázal The National Interest.

Bombardér Tu-160  je považován za největší a nejsilnější nadzvukové letadlo v historii vojenského letectví, stejně jako nejtěžší bojové letadlo. Je v provozu od roku 1987 a byl poprvé použit v bojových podmínkách během operací ruských leteckých sil v Sýrii.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)