Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Německo: To je od Američanů vyhlášení hospodářské války!

Německo: To je od Američanů vyhlášení hospodářské války!

Výhrůžný dopis tří amerických senátorů v čele s Tedem Cruzem provozovatelům přístavu Mukran vyvolal v Německu šok, bouři nevole a vzdoru.

Ilustrační foto
8. srpna 2020 - 11:07

Bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin, člen strany „Unie 90/Zelených“, označil dopis senátorů USA, v němž hrozí uvalením sankcí na německý přístav kvůli podpoře plynovodu Nord Stream 2 „vyhlášením hospodářské války“. Oznámil to agentuře DPA, informovala RIA Novosti.

V dopise provozovateli přístavu ve městě Sassnitz požadují tři američtí senátoři, aby práce na podpoře výstavby Nord Stream 2 byly zastaveny. Jinak bude přístav ohrožen sankcemi, které povedou k jeho „finančnímu zničení“.

„Zásah do suverenity Německa a Evropské unie dosáhl bezprecedentní úrovně agresivity, která by neměla zůstat bez odpovědi," řekl rozčíleně Trittin. Podle něj společnosti účastnící se projektu potřebují ochranu před „metodami divokého západu Washingtonu“.

Poslanec vyzval Německo a EU, aby Spojeným státům rozhodně odpověděly - podle něj by to mohlo být zavedením opatření proti americkému břidlicovému plynu.


Jako zajímavost připomněl, že Sassnitz je ve volebním obvodu kancléřky Angely Merkelové, a vznesl otázku, jak vysvětlí svoji „pokračující nečinnost“ pracovníkům přístavu.

K tvrdé kritice se také přidali činitelé Meklenburska-Předního Pomořanska, kde přístav sídlí.

„Svou politikou extrateritoriálních sankcí Spojené státy zasahují do naší národní suverenity a suverenity našich evropských partnerů. Dali jsme našim americkým partnerům jasně najevo, že budeme odolávat tlaku na evropské společnosti,“ uvedl Niels Annen, státní tajemník německého ministerstva zahraničí. „Tón a obsah výhružných dopisů zaslaných americkými senátory jsou proto zcela nevhodné. Naším cílem je posílit evropskou suverenitu. Protože Evropa si nesmí dovolit vydírání,“ citoval ho Tagesspisel.

Předsedkyně vlády německého státu Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová také ostře kritizovala výhrůžky americké strany. „Tyto hrozby jsou naprosto nepřijatelné. Německo se může samo rozhodnout, kde a jak získá svoji energii,“ prohlásila. „Meklenbursko-Přední Pomořansko je pevně odhodláno stavět plynovod. Očekávám také, že federální vláda bude důrazně proti těmto pokusům o vydírání.“

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, tagesspiegel.de, foto: arch.)