Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Navzdory koronaviru němečtí politici kontrolovali hlasování v Rusku

Navzdory koronaviru němečtí politici kontrolovali hlasování v Rusku

Dva politici AfD cestovali do Ruska, aby „hlídali hlasování“ - ústavní referendum - navzdory pandemii a skutečně přísným požadavkům na vstup do Ruska.

Z voleb v Rusku
2. července 2020 - 07:20

Člen Bundestagu Stefan Keuter řekl německé tiskové agentuře, že přijal oficiální pozvání a byl v Moskvě od úterý do neděle. Gunnar Lindemann také cestoval do Ruska minulý týden, podle záznamů na Facebooku a Twitteru. Cestoval vlakem do Petrohradu.

Hranice s Ruskem byly pro cizince ve skutečnosti uzavřeny měsíce. Můžete vstoupit pouze se zvláštním povolením a jako preventivní opatření musíte být v karanténě dva týdny. Každý den je v Rusku registrováno kolem 7 000 nových infekcí, podle oficiálních údajů je to celkem okolo 655 000 případů koronaviru.

Podle státní agentury Kriminform dorazila v úterý večer do města Simferopol „skupina zahraničních politiků a odborníků“, aby sledovala hlasování na Krymu. Mezi nimi jsou Lindemann, pět francouzských poslanců EP a bulharský politik.

Na Krymu byli politici přijati předsedou parlamentu a pozváni na večeři. Ve středu politici navštívili  volební místnosti v Jaltě a hlavním městě Simferopolu.

Cesta na Krym je obvykle možná pouze přes Rusko, návštěvu Krymu Ukrajina považuje za porušení svých hranic. Spolkový zahraniční úřad také výslovně varuje německé občany před těmito cestami. Varování před cestami se vztahuje také na Rusko.

Rusko hlasovalo o nové ústavě několik dní, po přijetí nové ústavy by prezident Vladimir Putin mohl mít v následujících 16 letech více pravomocí, bude-li znovu zvolen.

Mezitím odpůrci ústavní změny v Rusku demonstrovali v poslední den hlasování proti „věčnému“ prezidenství Vladimíra Putina. Policie zasáhla na Rudém náměstí v Moskvě ve středu, když několik aktivistů leželo na chodníku a vytvořilo číslo 2036. Putin, 67letý, by mohl zůstat u moci 16 let po přijetí nové ústavy. Podle staré ústavy měl v roce 2024 rezignovat. Členové opozice na konci šestidenního hlasování vyzvali k protestům v Moskvě a Petrohradě.A jak dopadlo hlasování?

Asi 77,84% voličů podpořilo pozměňovací návrhy k Ústavě Ruské federace ve všeruských volbách, vyplývá z údajů Ústřední volební komise (CEC) Ruské federace po zpracování 85% protokolů.

Podle údajů zveřejněných na obrazovce v informačním centru CEC se 21,35% těch, kteří hlasovali, postavilo proti ústavním změnám. Celková účast byla podle posledních údajů 65%.

(rp,prvnizpravy.cz, rnd, tass, foto:arch.)