Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Moskva Londýnu: Vysvětlete, jaké práce probíhají v Porton Downu!

Moskva Londýnu: Vysvětlete, jaké práce probíhají v Porton Downu!

Vedoucí ruské delegace v Organizaci pro zákaz chemických zbraní Georgij Kalamanov, na zasedání výkonné rady OPCW vyzval britské úřady, aby vysvětlily, jaké práce se provádí v laboratoři Porton Down.

Vojenská chemická laboratoř Porton Down
11. července 2018 - 11:05

„Zdá se, že nastal čas, aby orgány Spojeného království konečně jasně vysvětlily, jaké práce se provádějí v laboratoři Porton Down - centra pro ochranu proti chemickým zbraním, kde ve skutečnosti produkují stejnou toxickou chemikálii, která se vztahuje k rozsáhlému studiu v západních zemích nových nervově-paralytických látek označovaných za „Novičok",“ řekl Kalamanov, jehož text projevu má k dispozici RIA Novosti.

„Je nutné, aby Spojené království oznámilo OPCW, proč se v jejich zemi „toulají“ jedovaté látky," dodal.


Ráno 4. července britská policie ohlásila „vážný incident" v Amesbury ve Wiltshire, kde dva lidé „byli vystaveni neznámé látce" a byli hospitalizováni v kritickém stavu. Později Scotland Yard potvrdil, že muž a žena byli otráveni stejnou substancí jako bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia. V neděli večer 8. července zemřela oběť otravy, 44letá Dona Sturgesová v nemocnici v okrese Salisbury. V úterý se druhá oběť, 45letý Charlie Rowley, probral k vědomí.

Britská vláda tvrdí, že do otravy nervovou látkou A234 v Salisbury je zapojen ruský stát. Moskva to kategoricky popřela. K oběma vážným incidentům s neznámou látkou došlo u tajné laboratoře britského ministerstva obrany pro studium a vývoj bojových chemických látek Porton Downu: z Amesbury do Porton Downu je to asi 11 km, do Salisbury pak 13 kilometrů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)