Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Mírovou konferenci zahájili slušným výbuchem

Mírovou konferenci zahájili slušným výbuchem

Sebevražedný atentátník Tálibánu odpálil dodávku naloženou výbušnými dobrotami v neděli ráno kolem 8:30 hod. v blízkosti baráku afghánské tajné služby čili Národního ředitelství pro bezpečnost (NDS) ve městě Ghazni.

Z místa výbuchu
8. července 2019 - 09:01

Výsledek: 12 mrtvol a 179 zraněných. Útok přišel jenom hodinu před zahájením mírové konference v Dauhá.

V Kataru se téměř 50 delegátů z Afghánistánu a 17 zástupců Talibanu setkalo na celkem zbytečné konferenci, aby si pokecali o budoucnosti afghánské společnosti.

Od Talibanu bylo „bum“ v Ghazni drobné výbušné připomenutí síly. Konference má projednávat mírové úsilí mezi samotnými Afghánci. Ve skutečnosti ubezpečí jednání protalibanské kolaboranty, že vše je na dobré cestě, a ti ostatní budou zasypáni spoustou žvástů, komentuje František Roček nedělní krvavé ráno.

Odnesly to děti

V době výbuchu byl počet zraněných vysoký proto, že právě šly děti do blízké školy. Došlo nejen k poškození budovy NDS, ale značný počet lehčích zranění způsobily i střepy skla. Při výbuchu vždy tlaková vlna úspěšně „vysklí“ okna v širším okolí.

Není jasné, zda byl výbuch načasován tak, aby došlo k co největšímu počtu obětí, tedy včetně dětí, nebo šlo jenom o shodu náhod. V reakci na otázku o civilních obětech při útoku Talibanu v Ghazni řekl mluvčí Talibanu Suhail Shaheen, že incident bude „vyšetřován“ a ti, kteří se dopustili jakéhosi „porušení“, budou „stíháni“. Z toho lze na první pohled usuzovat, že se měli plánovači vyhnout zbytečným útrapám civilistů.

Ve skutečnosti bylo prohlášení Talibanu spíše kouřovou clonou, aby Taliban nevypadal na první pohled jako příliš zlý bubák.Bezvýchodnost jako základ budoucnosti

Z výše popsaného incidentu je vidět, že základem afghánské politické budoucnosti je bezvýchodnost. Protitalibanské duše vnímají dnešek jako patovou situaci. Míru deprese afghánských politiků, kteří nemají zájem ideologicky souložit s Talibánci, lze vyjádřit stručně s využitím statistiky, která je bohužel smutná:

V rámci monitoringu FDD Long War Journal uvedl 4. července 2019, že momentálně 63 okresů je pod kontrolou Talibanu, 1 okres nepotvrzeně kontroluje Taliban. Dalších 193 okresů je napadáno a stát nemá okresy plně pod kontrolou.

To znamená, že téměř 16% okresů Afghánistánu je kontrolováno Talibanem a 47% je napadáno a umírají tam policisté, vojáci, vládní úředníci i civilisté. Části okresu jsou obsazeny Talibanci, a nikdo neví, zda se náhle neobjeví Talibanec za rohem a nezačne vražedná střelba.


Průzkum společnosti TOLOnews ukazuje, že správci 64 okresů v 19 provinciích působí buď z míst mimo své okresy, nebo přesídlili mimo okresní město. Průzkumy ukazují, že představitelé okresů pracují ve svých vlastních okresech pouze v 15 provinciích, jak informuje tolonews.com z 30. 6. 2019.

Na základě průzkumu provincie Faryab s devíti, Ghazni s osmi, a Farah a Helmand se sedmi okresy jsou na vrcholu seznamu, kde provinční úřady nefungují ve svém původním sídle. Následuje další dlouhý seznam okresních sídel, odkud kvůli partyzánům museli vládní úředníci na okresní úrovni utéci.

Řada představitelů okresů potvrdila, že zřídka navštěvují obce a města ve svých okresech. Guvernér okresu Shirzad Mubariz Khadim prohlásil, že boje často vypuknou v okresech i v blízkosti vládních zařízení a silnice v okresu jsou uzavřeny kvůli bojům i mezi bojovníky Islámského státu a Talibanu. „V případě potřeby cestuji vrtulníkem,“ řekl Khadim.

Údaje Nezávislého ředitelství pro místní správu (Independent Directorate of Local Governance, IDLG) ukazují, že civilní ani vojenské instituce nejsou provozovány v nejméně 20 okresech po celé zemi, včetně okresů Sherzad a Hesarak ve východní provincii Nangarhar, která leží poblíž hlavního města Kábulu.

„Pro tyto okresy máme okresní guvernéry, ale v okresech neúřadují. Soudci zde nejsou ochotni pracovat kvůli bezpečnostním hrozbám. Stejně tak tam nemáme armádu, policii a NDS, “ řekl mluvčí IDLG Sayed Shah Saqim.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)