Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Mengele byl si Afghánistán užil

Mengele byl si Afghánistán užil

Josef Mengele, německý lékař a kapitán SS (hauptsturmführer), by si jistě dnes smlsnul v Afghánistánu při jednom ze svých bizarních výzkumů. Ale na rozdíl od koncentračních táborů, pokusy na lidech by omezil Mengele na pouhém koukání.

Ilustrační foto
3. června 2020 - 07:20

Afghánistán se stává fantastickým experimentálním územím, protože tamní občanskou válkou zatížené zdravotnictví bez jakýchkoliv rezerv, není schopné reagovat na koronavirus, píše publicista František Roček v komentáři pro Prvnizporavy.cz..

I to málo testovaných osob ukazuje, že došlo v Afghánistánu doslova k výbuchu covid-19.

Podle informací z 1. června 2020 počet nakažených v Afghánistánu vzrostl v květnu o 684%. „Extrémně nízká testovací kapacita země znamená, že mnoho dalších nakažených není identifikováno, je testováno a nezjištěno,“ uvedla Světová zdravotnická organizace.

Zvrhlý epidemiolog nebo statistik by jistě byl z Afghánistánu nadšený. Dnešní Mengele bude mít ohromné zážitky: Najde celé vesnice, ze kterých se nikdo nedostal do kontaktu se zdravotníky. Tam byli nakažení a umírající ponecháni sami sobě, protože kdo by jim a jak mohl pomoci?

Epidemiologický Mengele bude zářit nad surovými daty z velkých oblastí nepolíbených zdravotnickou pomocí. Koronavirus tam zanechá stopy bez ovlivňování jeho řádění snahou zdravotníků. Byť v zemi je oficiálně 2 745 zdravotních středisek.

Do toho bude ještě zvídavý Mengele započítávat i zvláštní zátěže, které se také nenajdou každý den a všude: miliony Afghánců již po desetiletích konfliktů čelily potravinové nejistotě a nyní ekonomická zátěž pandemie Afghánistán přivádí na pokraj humanitární katastrofy.

Pro tajné služby to budou fantastická data, ze kterých se dozvědí, jak se budou chovat (a jak zdravotně dopadnou v epidemii) lidé v extrémně poškozených teritoriích v moderní době. Protože Afghánistán je plný koronaviru, ale také tam fungují moderní technologie, zapojené především do občanské války a logistiky podporující jednotlivé válečnické bloky.


Jistě od dobře podplacených úředníků a velitelů tajné služby získají i zajímavý obrázek o boji, kde jsou všechny strany konfliktu zatíženy koronavirovou epidemií.

K tomu malá drobnost: 2. června se objevila informace, že nejvyšší lump alias vůdce skupiny Taliban Mullah Hibatullah Akhundzada možná zemřel na nový koronavirus (COVID-19). Akhundzada testovali na virus, byl pozitivní. Taliban ale vzkázal světu, že Akhundzad je nemocný, ale zotavuje se.

Ale prý tři důvěryhodné osobnosti Talibanu potvrdily, že Akhundzad zemřel při léčbě. Uvidíme…

Kolik při téměř volném řádění korovinaru zemře lidí? Nechme se překvapit. Ale sebevětší počet úmrtí Afghánistánu neublíží, protože přes dlouhodobou občanskou válku se rodí stále více budoucích vojáků a teroristů.

Afghánský statistický a informační úřad (NSIA) nedávno odhadl, že počet obyvatel v letech 2019-20 bude 32,9 milionů, což je mírný nárůst oproti odhadovaným 31,6 milionům v roce 2018. Podle údajů žije většina Afghánců ve venkovských oblastech a ve věku do 15 let je to 15,3 milionu - téměř polovina celkové populace.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)