Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Maďarsko: Žít podle ukrajinských zákonů je horší, než podle sovětských!

Maďarsko: Žít podle ukrajinských zákonů je horší, než podle sovětských!

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó vyzval k revizi dohody o přidružení Ukrajiny k EU, uvedla Rzeczpospolita.

Ilustrační foto
12. října 2017 - 15:15

Považuje za nemyslitelný fakt, že v ΧΧІ. století přijme stát zákony, které porušují práva národnostních menšin, a nutí školy zavřít a propouštět učitele, jako na Ukrajině za to, že učí děti ve jejich rodné maďarštině.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó bude iniciovat revizi dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii, s ohledem na nový ukrajinský zákon „o vzdělávání“, napsal polský list Rzeczpospolita. Podle Budapešti tento zákon porušuje práva maďarské menšiny na Ukrajině.


„Zákon "o vzdělávání" zásadním způsobem porušuje dohodu o přidružení uzavřenou mezi Ukrajinou a Evropskou unií, a proto v pondělí na zasedání ministrů zahraničí v Lucemburku budu iniciovat přezkoumání smlouvy,“ cituje Szijjártó polské vydání. Podle maďarského ministra, nový zákon vytvoří Maďary a ostatních menšiny žijící na Ukrajině horší situaci v oblasti vzdělávání, než byla v dobách Sovětského svazu.
 
Nový zákon "o vzdělávání" stanoví, že národnostní menšiny mají zaručené právo na vzdělání ve svém mateřském jazyce ve státních mateřských a základních školách. V pozdějším stádiu výuky by měla být hlavním vyučovacím jazykem ukrajinština, uvádí se v publikaci.
 
Maďarský ministr zahraničí řekl, že měl jednání s maďarskými organizacemi v Zakarpatí a společně došli k závěru, že tento zákon je prakticky zbavuje maďarské školy práva na vzdělání ve svém rodném jazyce, a také porušuje mezinárodní závazky Ukrajiny. "To nemůžeme dovolit. Maďarská vláda se tomuto kroku rozhodně postaví," zdůraznil.
 
Szijjártó rovněž poznamenal, že v souladu s právními předpisy EU, pokud některá strana porušuje podmínky dohody o přidružení, pak je tu možnost ji přepracovat. Dodal, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve čtvrtek tuto otázku projedná, ale že očekával od EU "mnohem rozhodnější kroky". V Brusel, podle něj, rád kritizuje členské státy EU za porušení demokratických principů, ale zde máme co do činění se zemí, která usiluje o užší vztahy s blokem, ale pošlapává práva maďarské menšiny.
 
Ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavel Klimkin uvedl, že Ukrajina poslala zákon "O vzdělávání"  k posouzení ve Vídni. Podle něj bude dokument projednán v přímém rozhovoru s maďarskými ministry zahraničních věcí a vzdělání.

 
Na Ukrajině má domov téměř 150.000 příslušníků maďarské menšiny, zejména v Karpatech, v pásu v blízkosti hranice s Maďarskem, připomíná Rzeczpospolita.
 
Proti ukrajinskému zákonu "o vzdělávání" se rovněž postavilo Rumunsko, Bulharsko a Rusko. Polský ministr zahraničí uvedl, že bude bedlivě sledovat průběh platnosti zákona a přijme veškerá nezbytná opatření, aby zajistil, že budou mít Poláci na Ukrajině přístup ke vzdělání v polštině, uzavřely polské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)