Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

Litva chce od EU miliony na vojenskou mobilitu kvůli útoku na Rusko

Litva chce od EU miliony na vojenskou mobilitu kvůli útoku na Rusko

Litva doufá, že nový rozpočet Evropské unie bude zahrnovat i prostředky na investice do železniční tratě Rail Baltica, silnic a další infrastrukturu, aby splňovaly vojenské potřeby.

Ilustrační foto
11. července 2018 - 06:20

Naděje Litevců jsou spojeny s nedávnými návrhy Evropské komise, která chce zajistit v rozpočtu EU pro roky 2021-2027 prostředky týkající se dopravní infrastruktury pro civilní i vojenské účely s cílem usnadnit pohyb vojenských kolon v členských státech.


Železniční spojení v Lotyšsku, Litvě a Estonsku není vhodné pro rychlé nasazení vojenské techniky NATO v případě vojenského konfliktu s Ruskem, což dává Moskvě výhodu.

Experti z USA proto požadují rychlou modernizaci železnic v pobaltských zemích. Pro přemístění vojenského transportu z Německa na ruské hranice by v nejlepším případě trvalo nyní alespoň dva dny.


Litevští představitelé doufají, že z  tzv. vojenské mobility získá Litva nejméně 430 milionů euro v pevných cenách.

„Přibližně 310 milionů euro bude zapotřebí pro rekonstrukce silniční infrastruktury, na rekonstrukci  letiště je zapotřebí  80 milionů, a oprava státního přístavu Klajpeda bude státt asi 40 milionů euro,“ řekla Dalia Paredniene, mluvčí ministerstva dopravy.

Podle ní bude Litva vyhledávat dodatečné finanční prostředky z Evropy pro železniční tratě Rail Baltica, protože "v oblasti vojenské mobility je  litevská železniční infrastruktura v Evropě považována za klíčový prvek dopravní infrastruktury".


Litevské ministerstvo dopravy slibuje, že podrobnější výpočty týkající se čerpání z investiční ho fondu „vojenské mobility“  budou provedeno brzy, a další podrobnosti o podmínkách využívání tohoto fondu a konkrétních projektů v oblasti infrastruktury bude oznámeno příští rok.

Připomeňme, že Evropská komise navrhla přidělení 5,7 miliardy eur za pevné ceny pro projekty dvojího užití v příštím rozpočtu EU. Tato částka činí v běžných cenách 6,5 miliardy eur, přičemž se zohlední inflace.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)