Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Kreml varuje, že turecká operace hrozí oživením IS!

Le Figaro: Kreml varuje, že turecká operace hrozí oživením IS!

Turecká ofenzíva proti kurdským oblastem v Sýrii by mohla vést k oživení teroristů „Islámského státu“, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
13. října 2019 - 04:20

Podle Le Figaro je ruský vůdce přesvědčen, že v důsledku tureckých akcí by mohly být osvobozeny tisíce islamistů zajatých Kurdy, což by pro země SNS představovalo přímé ohrožení.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vyjádřil obavy ohledně vojenské operace turecké armády proti kurdským rebelům v severovýchodní Sýrii a uvedl, že kroky Ankary by mohly vést k oživení „Islámského státu“, napsal francouzský deník Le Figaro.

Podle ruského vůdce, který promluvil na summitu SNS, se mohou tisíce bojovníků IS v držení Kurdů „rozptýlit“ v důsledku turecké ofenzívy, a to je „pro nás skutečná hrozba“. „Kam půjdou? Přes území Turecka, přes jiná území? Půjdou hluboko do Sýrie na území, která nikdo neovládá? Pak se budou pohybovat přes Irák, přes jiné země v oblasti?“ kladl prezident důrazné otázky.


„Nejsem si jistý, jestli turecká armáda dokáže - a jak rychle - nad tím převzít kontrolu," citoval Putina deník Le Figaro Putina. Podle něj musí země SNS „mobilizovat zdroje našich speciálních služeb, aby zastavily tuto skutečně vznikající novou hrozbu“.

Jak korespondent Le Figaro připomněl, „tisíce lidí z ruského Kavkazu a bývalých sovětských republik střední Asie“ se připojily k řadám islamistů v Sýrii a Rusku, které přitom v roce 2015 vyslalo své letectvo na „pomoc Bašáru Asadovi“, a mimo jiné bylo jeho cílem jejich likvidace.Turecko ve středu zahájilo útok na syrské regiony ovládané hlavními kurdskými milicemi - sebeobrannými silami, které Ankara považuje za teroristické skupiny, uvedl materiál. Západ ale podporuje Kurdy, protože „stojí v první linii“ jeho boje proti „Islámskému státu“, dodal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)