Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Rusko nedovolí Spojeným státům mluvit s ním jako se žáčkem!

Lavrov: Rusko nedovolí Spojeným státům mluvit s ním jako se žáčkem!

Ruský ministr zahraničí rovněž poznamenal, že obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem je narušeno vnitřním politickým bojem ve Spojených státech.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
25. února 2019 - 10:15

Rusko je otevřené konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy, ale neumožní mluvit s ním jako se žáčkem. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s vietnamskou televizí, Čínskou centrální televizí a čínskou televizní stanicí Phoenix, informovala agentura TASS.

"Oni (zastánci tvrdých vztahů k Moskvě ve Washingtonu) chtějí věc jen zhoršovat," uvedl. „Nedávno znovu zavedli nějaké „sankce", nebo je představí." Jak poznamenal ruský ministr zahraničí, "již je přestal sledovat".

Současně lavrov poznamenal, že jsou sankce ukládány za tutéž věc. „Zejména a již několikrát, za to, že lidé žijící na Krymu, zděšený vládou, která přišla k moci v Kyjevu díky podpoře samotných Spojených států a Evropské unie", a skutečnosti, že tato vláda splnila slibila „vymýcení Rusů na Krymu, hlasovali pro sjednocení s Ruskem."


„To je to, za co jsou přijímány určité sankce, trestání. Smutné," pokračoval ministr.

Lavrov dodal, že Rusko je otevřené konstruktivnímu dialogu, jak bylo dříve zmíněno ruským prezidentem Vladimirem Putinem, včetně zprávy ve Federálním shromáždění 20. února 2019. Tento dialog by měl být založen na rovnosti a vzájemném prospěchu a neměl by se uskutečňovat na principu „učitele a žáčka", řekl Lavrov a doplnil, že by se tak nemělo mluvit s žádná jinou zemé, zejména ne Ruskem.

Ruský ministr zahraničí uvedl, že míč je nyní na straně Spojených států, pokud jde o vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Lavrov řekl, že neví, "kolik míč může létat", kolik jich Washington hodlá „hodit" a zda se mu to podaří. Rusko je otevřené k dialogu, jakmile budou Spojené státy připraveny na rovný rozhovor a řešení problémů založených na rovnováze zájmů mezi stranami, nikoliv na ultimátech.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)