Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

Kramp-Karrenbauerová: Nord Stream nelze zastavit, poškodilo by nás to!

Kramp-Karrenbauerová: Nord Stream nelze zastavit, poškodilo by nás to!

Zahraniční a bezpečnostní politika jsou témata pro CDU i pro vládu. Žijeme v době, kdy nemůžete od sebe oddělit domácí a zahraniční politiku. To se týká nás zejména Evropanů, řekla Annegret Kramp-Karrenbauerová, předsedkyně CDU.

Annegret Kramp-Karrenbauerová, předsedkyně CDU
15. února 2019 - 06:20

Právě zahraniční politika mě dostala do politiky. Tenkrát se jednalo o sovětské invazi do Afghánistánu. A probíhaly debaty o dvojím rozhodování NATO, pokračovala v rozhovoru pro německý časopis Internationale Politik Annegret Kramp-Karrenbauerová, nástupkyně Angely Merkelové v čele CDU.

Dokonce i dnes existují osy, o které se musíme starat. Jedna by se mohla nazývat evropskou osou. Funkční Evropa je vždy v národním zájmu Německa. Druhá je funkční transatlantická osa. Ale v současné době se rozhovory mezi Spojenými státy a Evropou, ale zejména Německem, staly horšími a obtížnějšími. Je pro nás velkou výzvou zachovat hodnotu této aliance a toto přátelství. Je zde ale varovný signál, když Němci uvedli v průzkumu, že důvěřují ruskému, i čínskému prezidentovi víc než americkému, shrnula Kramp-Karrenbauerová.

USA a Rusko, oba státy jsou pro nás v současné době různými způsoby náročné. Hlavní výzvou, před níž čelí Spojené státy, je, že alespoň máme v současné době politickou správu, která je trochu dále od mezinárodních dohod. Tento kurz se mění geopoliticky.

Rusko, na druhé straně, je pro nás velkým a důležitým sousedem, ale také problematickým. Rusko má svůj vlastní program. A tato agenda zjevně zahrnuje pokus o destabilizaci Evropy a Německa. Slabými sousedy má být prosazována jejich síla. To je v rozporu s evropskými a německými zájmy.

Především Rusko je velice rozmanitá země s nádhernými lidmi a neuvěřitelným potenciálem. Ale existuje celá ruská vláda, která tvrdě vládne ve své vlastní zemi a ostatním národům bere právo na sebeurčení, to ukázaly konflikty v Gruzii, na východní Ukrajině a připojení Krymu. Musíte to jasně pojmenovat. Pokud Rusko použije trollové továrny k dezinformační kampani nebo vlivu na volby na Západě, tak to nemůže být zameteno pod koberec, vysvětlila svůj postoj předsedkyně CDU.

Nyní si mnozí stěžují na ekonomické sankce EU. Ale kritici nenabízejí alternativu. Oni nejsou toho názoru, že je třeba přijmout ruské porušování mezinárodního práva, ani nemají nápad na další sankce. Vzhledem k tomu, že vyloučíme vojenskou intervenci, souhlasím se sankcemi, pokud na mysl nepřijde nic inteligentnějšího, konstatovala Kramp-Karrenbauerová.


U projektu Nord Stream máme dle mého názoru zájem o dokončení. Jedná se o ekonomický projekt, který byl zahájen už dávno pod jinou vládou v Německu. Rovněž jsme udrželi hospodářské vztahy s Ruskem i ve vysoké fázi studené války, včetně zásobování energií. Ty byly stabilní. Jedná se tedy o vyvažování zájmů - Němců, ale také Ukrajiny a východní Evropy. Kromě toho existují i partneři, jako jsou USA, které jistě sledují své vlastní hospodářské politické zájmy. Otázka, zda je Německo příliš závislé na ruském plynu, je legitimní. Ale právě teď stavíme terminály LNG - například pro americký plyn. V tomto smyslu nepovažuji toto nebezpečí závislostí za tak velké.

Musíme se také dívat na to reálně a říci, že projektu již nelze zabránit. Existují smlouvy, existují povolení. Nevěřím v politiku, která silně vysvětluje veřejnosti, co má dělat, i když přesně ví, co je smlouva, podpořila projekt Nord Stream-2, nová předsedkyně CDU.

Americké sankce kvůli dokončení plynovodu, tak to není ten nejlepší způsob, jak se vypořádat s partnery a přáteli, aby se navzájem ohrožovali sankcemi. Spojené státy mají své vlastní ekonomické zájmy, což je legitimní. A oni se obávají, že Německo, jako jedna z nejsilnějších ekonomik na světě, je příliš závislá na Rusku. Ale Washington také musí slyšet německé odpovědi: diverzifikujeme, máme jiné zdroje dodávek. A máme historickou zkušenost, že Rusko bylo vždy spolehlivým dodavatelem plynu i v dobách konfliktu.

Pro mě není Nord Stream 2 rozhodně srdeční záležitostí. Ale základní rozhodnutí byla učiněna dříve. Projekt by nebylo snadné ukončit. Kromě toho máme také poměrně oprávněné ekonomické zájmy v oblasti dodávek energie. Skutečnost, že nikdo nechce prorazit hlavou zeď, se právě ukázala v Bruselu. Stále zůstává pravdou, že konstanta německé zahraniční politiky byla a bude v zájmu evropských sousedů, dodala Annegret Kramp-Karrenbauerová.

(rp,prvnizpravy.cz,ip-dgap,foto:arch.)