Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

KLDR: Jsou Kimové nacionalističtí ideologové nebo jen mafiánský klan?

KLDR: Jsou Kimové nacionalističtí ideologové nebo jen mafiánský klan?

Navzdory de jure revizionismu v jejich ústavách a proklamacích jsou obě Koreje stále dva státy, píše Robert E. Kelly, profesor mezinárodních vztahů, v článku na webu National Interest.

Ilustrační foto
24. září 2021 - 10:30

Na  okraji debaty o politice v Koreji se již dlouho spekuluje o tom, jaké by mohly být konečné severokorejské cíle. Říkám „na okraji“, protože Severní Korea zjevně ztratila mezikorejskou konkurenci, mnohem pravděpodobnější je unifikace vedená Jihokorejci a problémy jako nekontrolovaný vývoj jaderných raket Severu, provokace na hranicích, otevřenost vyjednávání nebo možná imploze získat mnohem více pozornosti. Jižní Korea je stabilní a bohatá, má moderní, schopnou armádu a je spojencem USA, takže sjednocení vedené Severem je v tomto bodě krajně nepravděpodobné. Skutečně to od 70. let minulého století opravdu nebylo na stole.

Nicméně je to relevantní debata, protože vrhá světlo na to, čeho by Severní Korea mohla usilovat při seriózních jednáních  o konečném stavu  poloostrova, a zda by Sever mohl přijmout skutečná strategická rizika proti Jižní Koreji - ta, která by mohla přerůst do vážného konfliktu. Zde je  dobré, že Sever skutečně usiluje o „konečné vítězství“. Existují však důvody, proč  Pchjongjang taky nemusí.

Zaprvé, mluvení nic nestojí. Obě Koreje skutečně o sjednocení hodně mluví. Oba státy jsou ústavně zavázány ke sjednocení podle svých vlastních podmínek. Obě země tvrdí, že jsou jediným legitimním vládcem nad celým Korejským poloostrovem. To samozřejmě připomíná jiné země rozdělené studenou válkou, ale stejně tak v Německu v 70. a 80. letech minulého století se rozdělení mezi těmito dvěma pomalu ustálilo a stalo se statusem quo, se kterým se každý naučil žít.  

To zjevně není ideální. Ani jednomu se to nelíbí Oba by raději vyhrály. Ale jakýkoli vážný krok k odstranění toho druhého by byl pravděpodobně velmi nákladný, takže oba státy jsou uspokojené. Obě země se snaží o dobrý výsledek.

Například Severní Korea již dávno opustila své úsilí o  rozvracení a terorismus v Jižní Koreji. Provokuje dál podél hranic, ale jedná se o omezené akce, ke kterým dochází pouze za konzervativních jihokorejských prezidentů. To silně naznačuje, že jde o požadavky na změnu jihokorejské politiky .

V roce 2010 Sever potopil jihokorejské námořní plavidlo v akci, která se mohla vymknout kontrole, ale zdá se, že šlo o ojedinělý incident. Je nepravděpodobné, že by severokorejské touhy výroby raket mohly vést k jednotě podle jejích podmínek. Státy s jadernými zbraněmi zjistily, že jaderné zbraně fungují dobře k odstrašení, ale ne k útoku.

Za druhé, tvrdé řeči o sjednocení slouží domácím ideologickým potřebám Severní Koreje. Severokorejskou ideologií je nyní nacionalismus, nikoli marxismus nebo komunismus. Takže i když je většinou rezignováno na současný stav, má domácí hodnotu pokračování bubnování na válečný buben. Pokud bohatší, zdravější a úspěšnější Jih není „kolonií Yankee“, kterou je třeba osvobodit, pak není důvod, proč by oddělení přetrvávalo, ani důvod, aby Severní Korea ještě existovala.Když východní Německo po otevření Berlínské zdi rezignovalo na socialismus a opozici vůči západnímu Německu, tak zmizelo ani ne během roku. Severokorejské elity se takového výsledku samozřejmě obávají. Nejenže by přišly o svá velká privilegia, ale pravděpodobně by jim hrozilo stíhání v procesu pravdy a usmíření. Prázdná rétorika má tedy stále hodnotu.

Za třetí, Severní Korea by pravděpodobně nedokázala absorbovat Jižní Koreu bez velké krize doma. Realismus se v určitém okamžiku musí postavit i tomu nejžhavějšímu ideologickému režimu. Jižní Koreu by bylo velmi těžké dobýt. Jeho armáda je podstatně vyspělejší. Je spojencem Spojených států. Korejský poloostrov je velmi úzký a má malý prostor pro poziční válku, takže spojenecké letecké síly by měly velkou převahu. Pokud by Sever použil jaderné zbraně na bojišti, aby kompenzoval svou konvenční nevýhodu, pak by mohl čelit jaderné reakci USA. To pravděpodobně odrazuje všechny, kromě nejzuřivějších dogmatiků na Severu.

Také vnitřní segregační systém „songbun“ v Severní Koreji by byl pravděpodobně zničen absorpováním padesáti dvou milionů Jižanů. To by ztrojnásobilo velikost populace pod kontrolou Pchjongjangu a téměř všichni tito Jižané by byli zařazeni do spodní, nepřátelské úrovně songbunu. To by bylo velmi drahé a odcizilo by to většinu těchto nedávno absorpovaných lidí. Tito bývalí Jihokorejci, zvyklí na osobní svobody, by se pravděpodobně také vzbouřili, což by pro severokorejskou armádu znamenalo nesmírně nákladnou okupaci. Bohatství Jižní Koreje by navíc téměř jistě zkorumpovalo severokorejské důstojníky, kteří by zde během okupace dlouhodobě pobývali.

Za čtvrté, dobytí/absorpce Jižní Koreje zničí její hodnotu. Jih je obchodní stát, který generuje své bohatství z napojení na globální ekonomiku. Přerušení těchto spojení by zabilo „zlatou husu" a ještě více zatěžovalo hrubě neefektivní ekonomiku Severní Koreje.

Za páté, Jižní Korea by mohla jednoduše zaplatit severokorejské dluhy, což by byl  pro Sever docela uspokojivý výsledek. Jihokorejské liberální vlády dlouhodobě hledají federaci se Severem a současný holubičí prezident Moon Jae-In  hovořil také tímto způsobem. To by pravděpodobně znamenalo mezikorejskou federaci, ale takovou tenkou, která by moc neovlivnila domácí správu Severu (jinak by s ní Sever nikdy nesouhlasil). Ale téměř jistě by to znamenalo jihokorejské finanční převody na sever. Pro gangsterskou severokorejskou elitu je to docela dobrý výsledek. Prostě vezměte peníze a běžte..

Domnívám se , že nakonec  hlavní otázkou je, zda vládnoucí rodina Kimů v Severní Koreji jsou 1) skutečně oddaní nacionalističtí ideologové ochotní podstoupit skutečná strategická rizika na podporu absorpce, nebo 2) pouze mafiánský klan, který chce zachovat svůj privilegovaný životní styl a moc, a po cestě urvat nějakou nízkorizikovou hotovost. Myslím, že je to to druhé.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)