Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Kanál 24: Ukrajinci opouštějí zemi kvůli nízkým platům

Kanál 24: Ukrajinci opouštějí zemi kvůli nízkým platům

Přibližně 16% ukrajinské populace tvoří pracovní migranti, kteří pracují v zahraničí, uvedla ukrajinská televize Zprávy 24.

Ilustrační foto
7. září 2018 - 10:15

Jak novináři sdělili, asi 71% dotázaných pracovních migrantů označilo nízkou mzdu v zemi za hlavní důvod migrace.

Televizní kanál Zprávy 24 provedl průzkum o tom, co je rozhodující pro Ukrajince při rozhodování o práci v zahraničí, a zjiš´toval, jaké hrozby přináší pracovní migrace a jak se měli vracet pracovníci na Ukrajinu. Jak ukazují výsledky průzkumu, Ukrajinci se nejvíce bojí skutečnosti, že odloučení od příbuzných a zejména dětí způsobí jejich příbuzným psychické trauma - 47% respondentů. Dalších 43% považuje práci v zahraničí za riskantní. Ale jen 10% nechce migrovat kvůli vysokým cenám a drahému životu.

Podle Státního výboru pro statistiku 71% pracovních migrantů označilo nízkou mzdu na Ukrajině za hlavní důvod migrace. Přestože podle odborníků jsou v moderní globalizované ekonomice migranti nedílnou součástí světové ekonomiky.

Pro Ukrajinu však tento trend každoročně získává ohrožující měřítko. Ukrajina je jednou z deseti největších dárcovských zemí migrantů na světě. Od roku 2013 do roku 2016 se počet ekonomicky aktivních obyvatel snížil z téměř 21 milionů na 18 milionů. Podle Centra pro hospodářskou strategii jsou více než 4 miliony Ukrajinců pracovními migranty, což je zhruba 16% práceschopné populace.

„Pracovní migrace Ukrajinců je složitý problém podmíněný objektivními a subjektivními faktory. Konkrétně, legální pracovní migranti platí daně v těch zemích, kde pracují, a nikoliv na Ukrajině. Proto máme problém s vyplácením důchodů, neboť na Ukrajině je stále solidární důchodový systém.


Ztrácíme kvalifikovaný personál kvůli tomu, že lidé, kteří byli na Ukrajině vyškoleni, a to i za veřejné peníze, pracují v zahraničí. Nejde o nejvyšší kvalifikaci, ale o zástupce dělnických, strojírenských profesí a také spojených s se zdravotnictvím. To jsou profese, které zajišťují náš blahobyt. Bez stavitelů, zedníků, tesařů není možné rozvíjet to, co zajišťuje naše normální fungování. Lékaři jsou zdravím občanů ve společnosti," řekl Igor Burakovskij, ředitel Institutu pro ekonomický výzkum a politiku.

Nicméně, podle jeho názoru, Ukrajinci jdou do zahraničí nejen kvůli nízkým příjmům. Dnešní trh práce se výrazně liší od trhu, který byl před 5 až 10 až 15 lety. Pro mnoho lidí, kteří teď pracují v zahraničí – to není jen útěk od problémů, které na Ukrajině existují, ale příležitost se seberealizovat, podívat se na sebe v jiném prostředí, získat sociální zkušenost.


„Kromě sociálních a osobních důvodů existují další věci, které stimulují pracovní migraci. Například bezvízové cestování. Pokud má Ukrajinec na výběr: pracovat zde nebo v zahraničí - a zvolí to druhé, a pak abyste ho udržetl doma, musíte mu zvýšit plat. To může z jistých důvodů vést k vyšším cenám a stimulovat určité inflační procesy. Ale přímá závislost zde není," uzavřel odborník.

(kou, prvnizpravy.cz, 24tv.ua, foto: arch.)