Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

JT: Úder Washingtonu na Huawei - krok ke „skutečné obchodní válce“!

JT: Úder Washingtonu na Huawei - krok ke „skutečné obchodní válce“!

Spojené státy podniky další úder vůči Číně jako součást obchodní války, a zakázaly americkým společnostem prodávat své výrobky čínskému gigantovi Huawei, uvedly The Japan Times.

Ilustrační foto
20. května 2019 - 11:05

Podle redaktorů publikace toto zhoršení naznačuje, že konflikt mezi Washingtonem a Pekingem se může brzy dosáhnout opravdu obrovských rozměrů.

Spojené státy zhoršily obchodní válku s Čínou - Washington se rozhodl zahrnout čínského giganta Huawei a 70 společností, které jsou s ním přidruženy, do speciálního „Seznamu právnických osob“ Ministerstva obchodu USA, napsaly The Japan Times. Jak novináři této publikace zdůraznili, znamená to, že americké společnosti budou muset získat zvláštní povolení od vlády, aby jim prodávaly technické vybavení - a ačkoli tato podmínka není formálně úplným zákazem, je jí velmi blízká (podobně nejnovější krok Google, který rozhodl, že nebude u výrobků Huawei upgradovat uživatelský program Android – pozn. red.).

 
Tento krok administrativy prezidenta Trumpa, která již dlouho zvyšuje tlak na Huawei, se stal pro čínskou společnost hmatatelným úderem - i když to očekával a začal se zásobovat americkými produkty předem, uvedl materiál. Podle samotné společnosti Huaweiho vynakládá zhruba 14% svého rozpočtu na nákupy komponentů v USA. Partnerské podniky čínského obra si ještě nejsou  jisti, nakolik rozhodnutí úřadů vše ovlivní, ale „trhy již sdělily svůj verdikt": ceny akcií mnoha největších dodavatelů Huawei, včetně řady japonských podniků, začaly prudce klesat.
 
List poznamenal, že ironií je, že nová salva Washingtonu v obchodní válce je zčásti v čínském zájmu: faktem je, že Huawei také plánuje rozšířit rozvoj svých vlastních složek, které zapadají do pekingské strategie nahrazování dovozu, aby se snížila zranitelnost čínských společností vůči vnějšímu tlaku a rozvíjely se high-tech průmyslová odvětví. „Z tohoto pohledu americká obchodní válka nejen potvrzuje obavy Číny, ale také podporuje řešení, která potřebuje,“ uvedli autoři.

Čína mezitím „pociťuje obléhání“ a reaguje na americká opatření vlastními silami a zavádí dodatečná cla na americké zboží. Podle redakce The Japan Times to všechno naznačuje, že pravděpodobnost „reálné obchodní války“ roste - a důsledky takové války budou extrémně rozsáhlé, protože se Čína i Spojené státy již dokázaly předvést bez ohledu na své zájmy a jak je tato přezíravost nebezpečná. „Ceká nás tvrdá jízda,“ varovaly japonské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, japantimes.co.jp, foto: arch.)