Svátek má: Magdaléna

Zprávy

Velikost textu:

Jelcin varoval Clintona: Po mně nastoupí Putin a to je jiný kabrňák!

Jelcin varoval Clintona: Po mně nastoupí Putin a to je jiný kabrňák!

Nově odtajněné dokumenty, které vydala prezidentská knihovna Billa Clintona, jsou plné zajímavých příběhů a dokonce i trochu anekdot o Jelcinovi a Clintonovi. 

Boris Jelcin
5. září 2018 - 03:20

„V lednu jsem již řekl, že NATO se rozšiřuje. Neuvedl jsem žádný termín ani žádné požadavky. Chtěl bych se zaměřit na spolupráci, takže můžeme mít soudržnou Evropu, kde lidé budou respektovat hranice a vzájemně spolupracovat,“ ujistil Rusy Bill Clinton v roce 1994.

Jelcin se ale rozhodl zpochybnit tyto argumenty a obvinil Polsko, že chce obsadit  Bělorusko.
 
„V Polsku existuje velká propaganda, která přesvědčí Bělorusy, aby se znovu spojili s Polskem. Neustále říkají, že Bělorusko historicky patřilo Polsku. Kromě toho jsem slyšel, že povzbuzují lidi z východu, aby se přestěhovali do Polska," uvedl Jelcin v telefonickém rozhovoru s Clintonem.

 
„Lidé říkají, že chtějí vstoupit do NATO, aby byli silnější. Hovoří o hrozbách. Ale Rusko není hrozbou pro každého,“ řekl ruský prezident s tím, že toto téma není na telefonický rozhovor, ale pouze na osobní setkání.
 
Z odtajněných dokumentů vyplývá, že se Jelcin mnohokrát vrátil k otázce rozšíření NATO. Řekl Clintonovi, že pokud NATO existuje a Varšavská smlouva se rozpadla, tak je to rána pro ruskou image. Připomněl, že rozšíření aliance je obklíčení Ruska. Postupem času vyzval Američany k vytvoření nových bezpečnostních struktur a dokonce ke stažení z Evropy.
 
Clinton reagoval na  Jelcinovu výzvu k ruským menšinám v Lotyšsku a Estonsku, kde jim úřady odmítli občanství. Prezident vzkázal občanům, aby se k této otázce chovali "moudře". Ale problém diskriminace Rusů existuje dodnes.
 
V roce 1996 Jelcin požádal Clintona o 2,5 miliardy dolarů na volební kampaň. Clinton slíbil, že pošle žádost přátelům z Mezinárodního měnového fondu. Jelcin řekl, že když volby vyhraje, že bude požadovat od Spojených států návrat  Aljašky.


Na jaře roku 1999 během války v Kosovu a invaze NATO americké vztahy s Ruskem se výrazně zhoršiy.  Clinton Jelcinovi navrhnul tajnou schůzku na palubě ponorky. "Nikdo by tam nezasahoval a neposlouchal nás," řekl.
 
„Putin je tvrdý člověk, demokrat, zná Západ. Budete spolu podnikat,“ řekl Jelcin o několik měsíců později, kdy jmenoval Vladimira Putina premiérem, a pak se stal jeho nástupcem.
 
Jak se ukázalo většina telefonických rozhovorů se uskutečnila ráno moskevského času. Jelcinův alkoholismus nebyl žádným tajemstvím, proto Američané volali brzy ráno, dokud byl Jelcin ještě střízlivý.

(rp,prvnizpravy.cz,wyborcza,foto:arch.)