Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Japonsko demontuje jaderné elektrárny ve Fukušimě!

Japonsko demontuje jaderné elektrárny ve Fukušimě!

Tokijská energetická společnost TEPCO se rozhodla demontovat jadernou elektrárnu Fukušima-2 kromě sousední stanice Fukušima-1, kterou v roce 2011 zasáhlo zemětřesení a vlna tsunami, uvedla společnost.

Jaderná katastrofa ve Fukušimě - 1
31. července 2019 - 11:06

„Vzhledem k názorům na nutnost eliminace jaderných elektráren v prefektuře Fukušima bylo dnes rozhodnuto o demontáži všech reaktorů jaderné elektrárny Fukušima-2," uvedla TEPCO ve svém prohlášení.

Plány na demontáž elektrárny Fukušima-2 byly představeny místním úřadům před týdnem. Tyto plány oznámila agentura Kyodo. Podle agentury bude demontáž jaderné elektrárny Fukušima-2 stát TEPCO přibližně 280 miliard jenů, tj. 2,6 miliardy dolarů. Od tragédie roku 2011 již jaderné elektrárny nefungují.


V prefektuře bude tedy demontováno celkem 10 reaktorů - šest ve Fukušimě-1 a čtyři ve Fukušimě-2.

Nehoda v jaderné elektrárně Fukušima-1 byla uznána jako největší za 25 let po katastrofě v Černobylu. Po zemětřesení o síle 9,0 stupňů zaplavila energetické jednotky stanice obrovská vlna o výšce 15 metrů, která způsobila zastavení dodávek energie, což zastavilo systém chlazení reaktoru. Očekává se, že úplné odstranění katastrofy, včetně demontáže reaktorů, bude trvat 40 let. Ovšem v současnosti se vědci obávají nejen zamořené zeminy, ale zejména množství uniklé radioaktivity do moře a jejích dlouhodobých následků.

(kou, prvnizpravy.cz, tepco.co.jp, foto: arch.)