Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Jan Schneider: Má Boris Johnson dobrý nos?

Jan Schneider: Má Boris Johnson dobrý nos?

Čerstvý britský exministr zahraničí Boris Johnson proslul v nedávné době – v souvislosti s případem Skripalových – spektakulárními verbálními útoky proti Rusku, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
11. července 2018 - 11:04

Rusko činil bez jakéhokoliv důvodného podkladu zodpovědným za otravu otce a dcery Skripalových, nota bene látkou, zvanou na Západě „novičok“. Všechno přesně věděl, kluk rozčepejřenej ušatej!

Mezitím se rozběhl fotbalový šampionát v Rusku a škarohlídi se koušou do pysků, protože zatím nebylo Rusko za co pokárat! Jistěže na něco přijdou, třeba na to, jak dokonale ti Rusové dokážou ty špatné věci zamaskovat, že to vypadá, že je není za co kárat – a přitom Boris Johnsonů ví, že Rusy je vždy za co kárat!


A pak se objevil novičok znovu, ale to možná už i Boriskovi přišlo hodně přitažené za uši. A tak své angažmá ve vládě odmával, protože až za takového blba zase nechtěl být. Napsal to paní premiérce obšírně. Proč ale ta situace nazrála ausgerechnet nyní, je přece jen dosti záhadné.

A mezitím se ten fotbalový šampionát v Rusku chýlí ke konci a britští fotbalisté budou bojovat o finále! A britská vláda se zařekla, že do Ruska fandit nepojede! Ani těm svým! Do Ruska nikdy! Zejména ne přes Murmansk! Britská vláda prostě nepojede fandit britským fotbalistům!

Možná, že Borisek je chytřejší, než vypadá. Teď se celé vládě může vysmát a odjet do toho Ruska fandit britským fotbalistům. Jako jediný! Do toho Ruska, na něž tak nadával! Může si totiž být jist, že by se mu tam dostalo přivítání jako čínskému prezidentovi od britské královny. Tak dokáže být ruská duše široká a pohostinná.

A kdyby britští fotbalisté šampionát vyhráli, tak by tam byl Borisek jediný, kdo by jim gratuloval! Kdo by asi měl našlápnuto v příštích volbách k vítězství? Obzvlášť ve srovnání s těmi lúzry, kteří zůstanou ve vládě, která se kácí, akorát se neví, na kterou stranu?

A to už ani neprobíráme pro britskou vládu naprosto devastující variantu, jejíž náznaky tu a tam prosakují, a která se týká britského problému s takzvaným novičokem, ale nikoliv Rusů!

Že za otravami čtyř osob na jihu Velké Británie jsou Rusové a jejich „novičok“, to je fantasy teorie, kterou v rámci desinformační kampaně rozšiřuje britská vláda, aniž by k tomu měla jediný forenzně obstojný důkaz.

Je tu však nejméně ještě jedna vyšetřovací varianta, prostší, ale ve svých možných důsledcích děsivější.Nejde o to, že by někdo tvrdil, že jde o vydírání britské vlády. Otázka zní, zda by se celá věc prezentovala navenek odlišně, kdyby šlo o vydírání britské vlády biologickou hrozbou?


První oběti by byly vybrány tak, aby to rozrazilo mediální nebe. Další oběti by byly vybrány tak, aby bylo jasné, že neexistuje žádný algoritmus. Celé by to bylo lokálně situováno tak, aby byla jistá šance na záchranu (náznak šance pro vydíraného), ale současně aby bylo jasné, odkud vítr fouká, a že nejde o žádné plané markýrování.

V tento okamžik by se rezignace Borise Johnsona mohla dostat do jiného kontextu. Samozřejmě, že jím prezentovaná zahraniční politika by mohla být jednou z vyděračských point. Zde by ale při policejním, tedy nikoliv ideologicky motivovaném šetření, vyšlo bezpochyby najevo, že Rusové do doby, než byli osočeni kvůli „novičoku“, neměli s Brity celkem žádné nevyřízené žhavé účty. Otevřené účty ale mají Britové jinde, to oni sami ví nejlépe. Samozřejmě, škála vyděračských požadavků může začínat u těch primitivních (peníze) a končit u téměř geopolitických (brexit).

Ale v tomto okamžiku už Boris Johnson ve vládě není. Byl v ní úspěšný, sám se vynachválil. V této době možná Boris už naskakuje na vlny vzedmutého primitivního nacionalismu, tak vlastního britským rowdies. Miláček Boris, který neopustil prosté Brity a jejich sportovní idoly, když to hodně potřebovali! Boris je s nimi. Boris je jejich. Toho opravdu chtějí!

Anebo to pechfógl Boris opravdu jenom všechno tak neopakovatelně zvoral? Končí komentář Jan Schneider.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)