Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Írán hrozí odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní!

Írán hrozí odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní!

Íránský ministr zahraničí varoval, že by jeho stát mohl odstoupit od nešíření jaderných zbraní, pokud evropské země podají stížnost Radě bezpečnosti OSN, uvedl Les Echos.

Javad Zariv, íránský ministr zahraničí
21. ledna 2020 - 11:07

Jak napsal francouzský deník Les Echos, že takové hrozby jsou krokem zpět ve snižování globálního jaderného potenciálu a mohou sloužit jako špatný příklad pro jiné země. Zdá se, že stojíme na prahu nové nebezpečné spirály.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif v pondělí uvedl, že země je připravena odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, pokud Paříž, Berlín a Londýn předloží Radě bezpečnosti OSN materiály proti Teheránu, že neplní své povinnosti vyplývající z jaderné dohody, informoval Les Echos.

Podle publikace minulé úterý tři přední členské státy EU spustily mechanismus řešení sporů v rámci Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) z roku 2015. Podle této dohody Teherán zmrazil svůj jaderný program, který údajně umožňoval vytvoření atomových bomb, výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Stejného cíle sleduje Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NTP) přijatá před půl stoletím: přísně kontroluje jaderný průmysl 204 signatářských zemí a brání vzniku nových jaderných mocností. Poté, co Írán ratifikoval NPT, mají jaderné zbraně pouze nesignatářské země (Indie, Pákistán, Severní Korea, Izrael). Většina odborníků souhlasí s tím, že pokud bude mít Írán jaderné zbraně, jeho příkladu budou následovat Saúdská Arábie, Turecko a Egypt.

 
Noviny uvedly, že od května loňského roku Írán již pětkrát snížil své závazky v rámci JCPOA a v úterý varoval, že by to mohl udělat „naposledy“ v reakci na zahájení mechanismu řešení sporů. Podle článku 37 smlouvy, podepsaného Teheránem, Pekingem, Paříží, Londýnem a Washingtonem, v případě, že se spor nedá řešit, postoupí se Radě bezpečnosti, což může znamenat obnovení zrušených sankcí. Teherán již v neděli varoval, že by mohl odmítnout návštěvy inspektorů MAAE.
 
Začátkem května 2018 Spojené státy jednostranně odstoupily od jaderné dohody a uložily sankce proti Teheránu, který v reakci přestal dodržovat některá omezení týkající se obohacování uranu. Podle Les Echos může být hrozba stažení z NPT vážným krokem zpět v boji proti šíření jaderných zbraní. Nutno dodat, že k této neblahé situaci došlo vinou USA a evropských zemí, které se podvolily tlaku Washingtonu na Írán.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)