Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Hill: K čemu USA tolik vojáků v Evropě? Rusko nechystá expanzi!

Hill: K čemu USA tolik vojáků v Evropě?  Rusko nechystá expanzi!

Bez ohledu na to, kdo sedí v Oválné pracovně, Spojené státy přijaly skutečnost, že již nepotřebují tak velkou vojenskou skupinu v Evropě, píše The Hill.

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 04:20

Jak deník konstatuje, Rusko sice zůstává v Evropě hlavní hrozbou pro NATO, ale pro vnitřní problémy pro něj nepředstavuje skutečně vážnou hrozbu a hlavním úkolem aliance v této souvislosti je udržovat současný stav.

Zdá se, že ve vztazích mezi Evropou a USA znovu nastaly zlaté dny. Evropští vůdci se pospíšili s reakcí na výsledky voleb v USA a američtí odborníci na zahraniční politiku již organizují sympozia, aby diskutovali o tom, jak se USA pod Bidenem mohou znovu „vrhnout“ do Evropy, čemuž Trump nevěnoval náležitou pozornost. Mnoho lidí chce přivést zpět transatlantický vztah k předtrumpovské éře. Existuje však mnoho mylných představ o tom, jak moc se tento vztah za poslední čtyři roky změnil, píše The Hill.

Faktem je, že mezi Trumpovými slovy a skutečnými kroky jeho administrativy existuje velký rozdíl. Vztah odcházejícího prezidenta s mnoha evropskými vůdci byl mírně řečeno obtížný. Pokud se má věřit zprávám o tom, co se stalo za zavřenými dveřmi, choval se k nim občas příliš nepřátelsky. Biden bude méně drsný, což je z hlediska diplomatické etikety docela dobré.

Přestože si Trumpův přístup získal velkou pozornost, jeho slova se málokdy promítla do životaschopných plánů; ještě méně často byly tyto plány pozvednuty na úroveň skutečné politiky a jeho nápady nebyly téměř nikdy plně realizovány. Výsledkem je, že transatlantický vztah je do značné míry stejný jako před 10 lety - a už nastal čas zrevidovat.

Například, podle Pentagonu, bylo v září v Evropě více než 63 800 amerických vojáků. Pokud k tomuto číslu přidáte záložníky a úředníky, pak americký kontingent v Evropě činí celkem více než 80 tisíc lidí.

V červenci Bílý dům oznámil, že se z Německa do Spojených států vrátí 6400 amerických vojáků, přičemž několik tisíc dalších bude přesunuto na jiné místo v Evropě. Někteří z nich budou cestovat dále na východ, blíže k Rusku. Takový plán je však pouze malým přeskupením sil - pokud vůbec spadá do této kategorie. Jen přecitlivělý člověk může v tomto kroku vidět pokus Spojených států „opustit“ své evropské spojence.

Pod Trumpem navíc Spojené státy pokračují v mylném postupu přehnaných investic do evropské bezpečnosti nad rozumné limity.


Mezitím má Bidenova administrativa veškeré šance tuto chybu napravit a posílit alianci, pokud jde o její schopnost plnit hlavní úkol. Uplynulo 30 let od konce studené války; Evropa je v bezpečí, mnoho spojenců USA je bohatých a hrozby jsou malé. Dvě třetiny členů NATO dosud nedosáhly cíle výdajů na obranu ve výši 2% HDP. A i přes to jsou celkové výdaje evropských spojenců pro tyto účely nesmírně významné: 281 miliard dolarů oproti 65 miliardám dolarů Ruska.

Pokud se Evropa stále bojí o svou vlastní bezpečnost, pak může utratit více peněz za obranu. Mohou si vzít příklad ze Švédska, které i bez členství v NATO plánuje v příštích čtyřech letech zvýšit tuto nákladovou položku o 40%.

Rusko, pokračuje The Hill, je stále největší hrozbou kontinentu, ale Rusko je také slabá a zchátralá mocnost. Ruská ekonomika je anemická a sotva nad vodou kvůli nízkým cenám ropy. Pandemie koronaviru se na ní také podepsala. Kreml podle některých zpráv zároveň uvažuje o snížení rozpočtu na obranu v příštím roce, aby místo toho přidělil další prostředky pro „sociální sféru“ v předvečer voleb do Státní dumy v roce 2021, které jsou plné velkých protestů lidu.

Současné problémy Moskvy jen podtrhují dlouho známou skutečnost: Rusko nepředstavuje hrozbu, pokud jde o rozsáhlou územní expanzi v Evropě. Totéž lze říci o jakékoli jiné zemi - a to je z velké části způsobeno NATO. Jediným cílem aliance by navíc mělo být udržení tohoto současného stavu.

„Trump často nebyl k Evropě laskavý a jeho chování bylo kontraproduktivní. Biden se chová velmi odlišně. To vše však nic nemění na skutečnosti, kterou by měla nová administrativa uznat: k plnění hlavní mise NATO vyžaduje spojenectví v Evropě méně amerických vojáků,“ dodává The Hill.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)