Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Britská policie zařadila Greenpeace na seznam s neonacisty!

Guardian: Britská policie zařadila Greenpeace na seznam s neonacisty!

Britská policejní protiteroristická jednotka zahrnula do své brožury Greenpeace a několik dalších nenásilných hnutí do seznamu potenciálních hrozeb.

Ilustrační foto
21. ledna 2020 - 04:20

Je pozoruhodné, že společnost Greenpeace tvoří různé ultrapravicové, neonacistické a islámské organizacemi, uvádí naprosto šokovaný The Guardian.

Britská policejní protiteroristická jednotka zahrnula do seznamu potenciálních hrozeb spolu s neonacistickými skupinami Greenpeace, ekologické hnutí Extinction Rebellion (XR) a organizaci na ochranu zvířat Peta. Brožura s příslušnými informacemi je distribuována po celé Anglii mezi zdravotnickými pracovníky a učiteli jako součást deradikalizačního programu, který má řešit potenciální teroristické útoky, píše The Guardian.

Podle publikace tvůrci dokumentu dali do jedné řady s krajně pravicovými extremisty a džihádisty různé pacifistické, antifašistické a antirasistické hnutí, jakož i komunistické a socialistické strany. Kromě Greenpeace, kterou podporuje mnoho britských osobností, jsou v brožuře nenásilné organizace, jako je „Společnost na ochranu mořských živočichů“ a kampaň Stop the Badger Cul (Přestaňte zabíjet jezevce), podporovaná kytaristou Queen Brianem Mayem.
 
Poslední strana ilustrované brožury doporučuje čtenářům, aby informovali úřady o „jakýchkoli nebezpečí zjištěných pomocí tohoto dokumentu“. Pro hlášení podezřelé činnosti se navrhuje použít internetový portál protiteroristické jednotky.
 
Policie trvá na tom, že tvůrci příručky se nesnažila o to, že by byly všechny skupiny v něm popsané extremistické. Podle představitelů oddělení by dokument měl zlepšit porozumění znakům a symbolům, které organizace používají a s nimiž se lidé mohou setkat.
 
Jeden starší učitel řekl publikaci, že jeho škola obdržela tuto brožuru jako součást prevence extremismu. Učitelé by měli dokument používat k identifikaci postav, které si studenti mohou s nimi nakreslit nebo mít u sebe, a rozhodnout, zda se jedná o problém, který vyžaduje zásah.
 
„Obsah dokumentu je nesmírně neurčitý a jeho výklad zůstává do značné míry na svědomí jednotlivého zaměstnance," řekl deníku The Guardian. „Zdá se, že kombinace relativně neškodných skupin, jako je Greenpeace a Kampaň za jaderné odzbrojení, se skutečnými extremistickými skupinami znamená, že tyto organizace jsou v zorném poli policejní jednotky pro boj proti terorismu a že by měly být interpretovány také učitelským personálem, pokud se s nimi setkají“.

 
Nenásilné skupiny zmíněné v dokumentu se rozzuřily za to, že se ocitly na seznamu.„Střihnout environmentalisty a teroristické organizace do jednoho nepomůže v boji proti terorismu. Poškodí to jen pověst pracovitých policistů. Jak můžeme učit děti o ničení způsobeném klimatickou krizí, když jsou lidé, kteří se je snaží zastavit, obviněni z extremismu? “ uvedl rozčíleně John Sauvin, výkonný ředitel Greenpeace UK.
 
„Vypadá to jako zlovolný pokus zničit legitimní kampaně," řekla Eliza Allenová, generální ředitelka Peta. Podle ní je iniciativa britských úřadů stejně „nebezpečná jako nedemokratická“.


Aktivistka za lidská práva Clare Collierová věří, že brožura dokazuje, že mírovné protesty ocitly v nebezpečí. „Dlouho jsme varovali, že vládní protiteroristický program je jednou z nejzávažnějších hrozeb pro svobodu projevu ve Velké Británii. Pokud jste v dnešní Británii vášnivě zabýváte čímkoli - od změny klimatu po sociální spravedlnost nebo bojem proti rasismu, pak riskujete, že se stanete extremistou, a vaše údaje budou předány policii,“ poukázala.
 
„Britská protiteroristická opatření mají za cíl donutit pracovníky veřejného sektoru, včetně učitelů, aby špehovali mladé lidi pod jejich péčí. Tato příručka pouze zvýší zmatek a tlak, kterému čelí. Potvrdí to také dlouhodobý strach, že ohromně široká definice extremismu ze strany vlády umožňuje policii posoudit nenásilnou politickou aktivitu jako hrozbu a sledovat a kontrolovat jakoukoli komunitu, kterou chtějí,“ uvedla Collierová.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)