Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Amerika o očích Evropanů těžce upadla!

Guardian: Amerika o očích Evropanů těžce upadla!

Většina Evropanů ztratila důvěru v Ameriku po vypuknutí COVID-19, píše The Guardian s odvoláním na nový průzkum veřejného mínění.

Ilustrační foto
2. července 2020 - 11:04

Podle studie také občané EU už nevnímají USA jako vůdce nebo spolehlivého spojence.

Koronavirová krize způsobila ostré zhoršení vnímání Spojených států v očích Evropanů. Důkazem toho jsou rozsáhlé nové průzkumy veřejného mínění zadané Evropskou radou pro zahraniční vztahy (ECFR), píše The Guardian.

Více než 60% respondentů v Německu, Francii, Španělsku, Dánsku a Portugalsku uvedlo, že ztratili důvěru v Ameriku jako světového vůdce. Podle studie pandemický šok „traumatizoval“ občany EU a vyvolal u nich pocity „osamělosti a zranitelnosti“.

Téměř ve všech sledovaných zemích většina lidí uvedla, že po vypuknutí epidemie COVID-19 začaly Spojené státy vnímat negativněji. Negativní postoje vůči Americe byly nejvýraznější v Dánsku (71%), Portugalsku (70%), Francii (68%), Německu (65%) a Španělsku (64%).

Političtí odborníci Susi Dennisonová a Pawel Zerka ve své analýze údajů tvrdí, že důvěra v USA „byla nalomena“. Jako příčinu uvádějí neúspěšné pokusy země překonat zdravotní krizi a plně podporovat transatlantickou alianci.

Německá kancléřka Angela Merkelová v nedávném rozhovoru s The Guardianem varovala, že by si měl svět odvyknout od představy, že Amerika se stále snaží stát se světovým lídrem. Průzkum ukazuje, že veřejné mínění o této změně již ví.


„Důvěra Evropanů ve Spojené státy zmizela," uvedla zpráva. „Mnoho lidí bylo šokováno chaotickou reakcí (Američanů) na COVID-19; nedostatečná solidarita s Evropany, kterou ukázaly 12. března uzavřením hranic členům schengenského prostoru; a absence jejich vedoucí úlohy při řešení problému kronavirové krize na globální úrovni - nebo alespoň jejich účast na řešení tohoto problému (pokud pomineme verbální potyčky se Světovou zdravotnickou organizace).“

Důvěra v budoucnost transatlantického partnerství je tak nízká, že pouze 2% respondentů v Německu a 3% ve Francii uvedla, že očekávají americkou pomoc při obnově ekonomiky EU. „Evropané se dozvěděli, že v těžkých dobách již nejsou Spojené státy přítelem Evropy,“ uvedla Dennisonová.

Analýza ECFR naznačuje, že změna nálady Evropy se neomezuje pouze na nepřátelství vůči Donaldovi Trumpovi nebo špatné léčení virové epidemie jeho administrativou ve Spojených státech. Její autoři se domnívají, že v současné době v EU existuje hlubší nejistota, že Amerika je síla jednající pro dobro, oddaná multilateralismu a že je schopna vést svět.

Trump nikdy neskrýval svou antipatii vůči EU. Obvinil evropské země z obchodního „odírání“ Spojených států. Kromě toho nedávno nařídil stažení 10 000 amerických vojáků z Německa, připomínají noviny.

Autoři studie dospěli k závěru, že pokud USA nevedou mnohostranný systém, pak Evropané budou chtít, aby EU převzala větší odpovědnost za řešení mezinárodních problémů, včetně pandemií a extrémních klimatických situací.

Průzkum také ukázal, že postoje vůči Rusku jako celku zůstaly nezměněny. Výjimkou je Itálie, kde téměř čtvrtina respondentů uvedla, že v důsledku pandemie vnímají zemi pozitivněji. V počátečním stádiu mimořádné situace v zemi Moskva poslala pomoc Lombardii, nejvíce postižené koronavírusy, poznamenává The Guardian.

Průzkum nezahrnul otázky spojené s vlnou protirasistických demonstrací a reakcí Trumpovy administrativy. Dá se však s velkou mírou pravděpodobností předpokládat, že pohled Evropanů na USA bude ještě horší.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)