Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

GT: „Šílenci“ z Trumpova týmu mohou vyvolat válku s Čínou!

GT: „Šílenci“ z Trumpova týmu mohou vyvolat válku s Čínou!

Před třemi lety si nebylo možné představit si situaci, ve které se dnes Čína a USA ocitly, říká Hu Sijin, šéfredaktor čínského listu Global Times.

Ilustrační foto
30. července 2020 - 10:10

Podle čínského novináře se ČLR při rostoucím napětí obává, že s cílem porazit demokraty může Donald Trumpova administrativa zintenzivnit provokace a vyvolat s Pekingem ozbrojený konflikt.

Jak připomněl Hu Sijin, šéfredaktor, Global Times, se vztahy mezi Čínou a USA zhoršily do té míry, že uzavírají vzájemné konzuláty. A mnozí se nyní ptají, zda může mezi těmito dvěma zeměmi začít válka. Zároveň si nikdo z těch, o tomto tématu přemýšlí, nemyslí, že Čína se může stát iniciátorem této války.

Největším problémem je, zda Washington zintenzivní provokace v Jihočínském moři a na Tchaj-wanském průlivu, aby vyvinul tlak na Peking. Z tohoto důvodu by skutečně mohlo dojít k nějakému vojenskému incidentu, který má šanci se vymknout kontrole a rozvinout se v plnohodnotný ozbrojený konflikt, varoval čínský novinář.


„Číňané se obávají, že se tým Trumpa pokusí vynutit konflikt v ČLR, aby porazil demokraty a zůstal u moci další čtyři roky. Bohužel ani ve Spojených státech, ani mezi mezinárodním společenstvím neexistuje síla schopná zadržet šílenství, které Trumpova administrativa prokazuje. Zdá se, že tito lidé usilují o zbourání základů světové stability. A lidstvo je nedokáže zastavit,“ zdůraznil šéfredaktor GT.

„Před třemi lety by bylo naprosto nemožné si představit situaci, v níž se dnes Čína a USA nacházejí. Upřímně doufám, že ve 21. století nebude svět zajat banda šílenců a že se globální opakování tragédií 20. a 20. let nebude opakovat,“ dodal Hu Sijjin.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes, foto: arch.)