Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

FT: Putin a Trump musí rozhodnout, jak se vyhnout jaderné válce

FT:  Putin a Trump musí rozhodnout, jak se vyhnout jaderné válce

Jak napsaly noviny Financial Times, na setkání v Helsinkách se budou muset Vladimir Putin a Donald Trump rozhodnout, jak se vyhnout jaderné válce.

Prezidenti Ruska Spojených států
11. července 2018 - 11:06

Narušený dialog a vzájemná nedůvěra mezi Ruskem a Spojenými státy za poslední čtyři roky, je dovedla k riziku „nekontrolovaného vyhrocení situace v případě krize“, a nová generace zbraní a kybermetody válčení mohou „rozložit“ existující smlouvy v oblasti kontroly zbrojení, tvrdí Financial Times.

Donald Trump a Vladimir Putin budou mít příští týden na zasedání v Helsinkách mnoho témat k debatě. Jak poznamenaly Financial Times, na programu je také naléhavá otázka, která nedávala pokoj jejich předchůdcům, a to: „Jak se vyhnout jaderné válce.“
 
Ruští a američtí bezpečnostní experti se shodují, že narušený dialog a vzájemná nedůvěra mezi dvěma jadernými velmocemi v posledních čtyřech letech, je dovedla k riziku „nekontrolovaného vyhrocení situace v případě krize“, a nová generace zbraní a kybermetody válčení mohou „zcela rozervat" stávajících smlouvy o kontrole zbrojení.
 
„Už jsou pryč dny, kdy existovala pravidlech a podmínky, stejně jako přesvědčení, že jsou zapotřebí,“ uvedla vedoucí amerického analytického centra Olga Olikerevá. „A existuje obrovská nedůvěra a důvěra, že se druhá strana aktivně snaží situaci destabilizovat."
 
Podle úředníků, diplomatů a analytiků se během setkání v Helsinkách musí ruští a američtí představitelé dohodnout na tom, jak postupovat při jednání o budoucnosti strategické stability, vzhledem k tomu, že dvě stávající klíčové smlouvy v oblasti kontroly zbrojení, jsou ohroženy, napsala publikace.
 
Obě strany také musí začít diskutovat o tom, co dělat po roce 2021, kdy vyprší termín smlouvy START-III, podle které jsou Rusko a Spojené státy povinny snížit počet jaderných hlavic na 1550 kusů.
 
„Je velmi znepokojující vidět, jak Rusové a Američané mluví o obraně a nešíření jaderných zbraní, a neslyší se navzájem,“ řekl velvyslanec jedné ze spojeneckých zemí USA v Rusku.
 
Podle amerického velvyslance v Rusku Johna Huntsmana bude kontrola zbrojení být hlavním bodem programu zasedání v Helsinkách. Smlouva jaderných silách středního doletu a START-3, budou podle britského vydání rovněž předmětem diskuse.


Huntsman poznamenal, že oba vůdci se pravděpodobně rozhodnou, zda prodloužit START III o dalších pět let.
 
Kontrola zbraní byla klíčovým aspektem politiky Baracka Obamy při obnovení vztahů s Ruskem. Smlouva START III byla uzavřena díky silnému vztahu s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Od té doby se však všechno změnilo.
 
„Medveděv měl skutečnou snahu naladit vztahy s Obamou, líbolo se mu s ním jednat, a on také považoval Rusko za součást Západu,“ řekl jeden z těch, v blízkosti Dmitrije Medveděva. „S Putinem je všechno zcela jiné a pohled Kremlu na kontrolu zbraní se také změnil."
 
Téměř polovinu výročního projevu k Federálnímu shromáždění se Putin chlubil novými jadernými zbraněmi, které, podle něj, mohou zničit systém protiraketové obrany, uvedly Financial Times.
 
„Toto hledisko, které může pomocí provokace a dvojznačnosti být užitečné, zdá se, že získává na popularitě v Kremlu, stejně, jako možná i u naší vlády,“ řekla Olikerová. Podle ní Moskva a Washington „nejsou tak vyděšeny z jaderné války, jak snad jejich předchůdci, což je důvod, proč  jsou ochotny více riskovat.“
 
„Prodloužení START-3 je to nejlepší volba, protože to je jediná věc, kterou jsme si nechali,“ řekl Adlan Margojev, ředitel programu „Rusko a nešíření jaderných zbraní“ v ruském PIR Center.

 
Nicméně podle odborníků pouhé prodloužení staré smluvy nemusí stačit, protože dosud nejsou k dispozici žádné dohody o nově vznikajících hrozbách, jako jsou kybernetické války a hyperzvukové zbraně. Jiní věří, že Moskva a Washington by při stanovení nových pravidel měly vzít v úvahu názory jiných vojenských mocností - například Číny.
 
V Helsinkách již probíhala jednání, která vedla k dohodám, jenž nakonec zajistily strategickou stabilitu během studené války. Podle analytiků by setkání obou představitelů příštího týdne ve finském hlavním městě mělo zahájit jednání, zasvěcené budoucí generaci, dodaly Financial Times.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)